Zpracování plastů v supermarketech – vize budoucnosti

31.10.2018

 

Po úspěšném návratu z plastikářského veletrhu FAKUMA 2018, o kterém jsme již několikrát psali, a po krátké dovolené jsme opět zde, s novým příspěvkem! 🙂

Tentokrát pochází téma z našich luhů a hájů, a týká se jednoho z nejznámějších supermarketů na našem území, původně německého Lidlu. 24.10.2018 se do oběhu dostala zpráva, že Lidl vstupuje do byznysu zpracování odpadů, přesněji řečeno chce začít s recyklací obalů svých výrobků.

 

 

V rámci tzv. duálního systému se mateřská firma Schwarz-Gruppe chystá založit vlastní firmu, PreZero Dual, které bude zpracovávat právě plastové obaly ze svých výrobků.

Snad něco takového již existuje, nebo by mělo existovat, namítáte možná. Situace ale není jednoduchá, protože v současnosti je výroba nových plastových obalů levnější, než recyklace starých, proto objem plastového odpadu ve světě i přes směrnice EU o zpětném odběru a využití odpadů (1994) stále roste. To se Schwarz-Gruppe pokusí změnit, a to konkrétně zaprvé zrušením licenčních poplatků, které obchodníci odvádějí provozovatelům duálního systému (a které platí spotřebitel v ceně výrobku) a zadruhé zrušením poplatků za zpracování obalů ve výši 85 milionů eur (plánováno na rok 2020), které Lidl v současnosti platí za recyklaci firmě Interseroh. Toto by znamenalo roční úsporu ve výši cca 100 milionů Eur (2.6 miliardy korun).

Teorie je taková, že nová firma PreZeroDual by mohla zpracovávat i obaly ostatních řetězců, například Kauflandu, který také patří do koncernu Schwarz-Gruppe, i jiných. To by přineslo další značný finanční nárůst.

Firma Schwarz-Gruppe navíc v létě 2018 koupila pátého největšího zpracovatele odpadů v Německu, firmu Tönsmaier, čímž získala plnou kontrolu nad celým systémem zpracování a recyklace odpadů a stala se méně závislou na kolísání cen surovin, včetně ropy, z které se plastové obaly vyrábějí.

Jak je vidět, téma recyklace má do budoucna obrovský potenciál, a my s našimi ekologickými regranuláty plánujeme být u toho 🙂

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz