Zelená Británie

22.1.2018

 

Jako takový protipól k poslednímu článku, který nevyzníval zrovna optimisticky, se dnes podíváme na téma ekologie z té druhé, pozitivní stránky. A začneme Velkou Británií, protože ochrana životního prostředí je na ostrovech jedno z nejpopulárnějších témat.

 

V článku z 9. ledna od Jiřího Černého (odkaz na článek i grafy zde) se lze dočíst, že Velká Británie vyrábí dvakrát tolik energie z větru, než z uhlí, jak je vidět z tabulky níže. Pokud jsou pro někoho čísla v tabulce nepochopitelná, lze je shrnout slovy, že zatímco v roce 2011 bylo více než 40% britské elektřiny vyráběno spalováním uhlí, v současnosti  je to pouhých 7%!

 

 

 

 

Je to tím, že během roku 2016 Britové postupně nahrazovali uhlí zemním plynem, také se zvýšil počet větrných elektráren (15% elektřiny v Británii vyrábí právě větrné elektrárny) a tím spotřeba zemního plynu opět klesla. V zemi jsou také velmi rozšířené solární a vodní elektrárny. Dohromady tyto zdroje vydávají až čtvrtinu veškeré energie.

 

 

 

Výhodou je také to, že tato energie je stále levnější (od roku 2012 klesla cena z 92,5 liber/MWh na 57,5 MWh). Nakonec konceptu zelenější Británie pomáhá i fakt, že poptávka po elektřině prozatím klesá.

 

 

Další zajímavou zprávou z Británie jsme nalezli v článku Kristýny Motlové. V soutěži  International James Dyson Award získal nejvyšší cenu koncept papírové helmy. Ano, čtete správně, helma je opravdu a pouze jenom z papíru. Navíc je skládací (viz fotky), voděodolná a recyklovatelná, a samozřejmě funguje jako klasická helma – chrání hlavu před zraněním, například při jízdě na kole. Helmu navrhla designérka Isis Shiffer, a vzhledem připomíná především lampión. Alespoň na první pohled. Při užívání byste ji na dálku možná od klasické cyklistické helmy nerozeznali. Velkou výhodou je samozřejmě to, že papírová helma bude rozhodně o mnoho levnější, než helma klasická.

 

Zdroj fotografií: James Dyson Award

 

 

A do třetice všeho britského – článek od stejnojmenné autorky informuje čtenáře o tom, že v letošním roce zpoplatní gigantická firma kávovými produkty Starbucks své kelímky. Bude to prozatím jenom na zkoušku, a jen v hlavním městě Británie, Londýně.

Cílem zkoušky je nejen snížit množství používaných kelímků (čehož chce řetězec dosáhnout tím, že bude zákazníky poplatky za jednorázové kelímky motivovat k tomu, aby si nosili vlastní), ale také zkoumat chování zákazníků v reakci na poplatek. Ten nebude nikterak závratný – 5 pencí, což je jen o trochu více, než koruna. Výtěžek však půjde na charitu, zabývající se životním prostředím, a údajně i expertům, zkoumajícím lidské chování. Majitelé firmy doufají, že získají informace o tom, jak by se zákazník dal motivovat k tomu, aby si nosil vlastní kelímek. Někteří lidé to sice dělají už dnes (za to dostávají slevu 25 pencí), není to však nijak závratné číslo. Vratné kelímky rovněž nepoužívá mnoho zákazníků, dle výzkumu jen něco kolem 2%.

 

 

Zdroj zde.

 

Nejpozitivnější zpráva je ale to, že se něco děje. Dopady „existence člověka“  na životní prostředí se již zkoumají mnoho let, a ačkoli se stále najdou tací, kteří tomuto tématu nepřikládají důležitost, z tohoto ekologického deště padá stále víc a víc kapek.

 

Naší „kapkou“ jsou již zmiňované regranuláty, neboli recyklované plasty. Nejsme ale samozřejmě jedinou firmou, která alespoň trochu přispívá k ekologii a recyklaci jako takové. Jsou to i někteří naši zákazníci, kteří se snaží vyrábět „zeleně“, odběratelé i dodavatelé.

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz