Zářivá budoucnost

11.1.2018

 

 

Obyčejně se v lednu roku 2018 předpovídá, jak bude vypadat následující rok. Lidé přemítají o tom, co je čeká, co by měli udělat, kam by se ve svém životě chtěli posunout. Nicméně, jsou i tací, které ani tak nezajímá, jak se budou mít oni sami, ale jak se bude mít věda a technika. A to ještě ani ne v nejbližším následujícím roce, ale v ve vzdálené budoucnosti. Manažer pro inovace Peter Van Hees z KBC (belgická bankopojišťovací skupina) se snaží odhadnout, jak by asi mohl vypadat svět kolem roku 2071. Samozřejmě můžeme všechny jeho dohady a teorie odmávnout jako nesmyslné (mnozí z nás nevědí ani to, jak bude vypadat jejich následující den, natož co budou dělat za 50 let), ale rozhodně je zajímavé o vědě a technice pouvažovat v perspektivě následujících dekád, protože co my víme, třeba si za oněch padesát let řekneme, že Van Hees měl pravdu. Alespoň v něčem. Zajímavé na celém aspektu předvídání budnoucnosti je to, že Van Hees není jenom obyčejný vizionář, ale analytik, který svá prohlášení staví na reálných základech a technických predispozicích současné doby. Samozřejmě ale ani analýza není samospásná, a stát se může naprosto cokoli, od nepatrných změn ve struktuře až po revoluce nových technologií.

 

 

Zdroj fotografie zde.

 

Zdroj fotografie zde.

 

 

Dnešní předpovědi se obvykle dost liší od dávných iniciací a představ, které pracovaly především s dílčími inovacemi. Článek, ze kterého jsme čerpali informace, cituje následující:
„Lidé budou cestovat rychlovlaky, osobními vozítky i vzduchem (dnešní segwaye a minihelikoptéry, byť létající auta jsou zatím raritou), města budou plná paláců ze skla a oceli (dnešní nákupní galerie) a dojde i na osídlení Měsíce a planet (tato kolonizace byla zatím odložena). Lidé budou komunikovat pomocí obrazovek (mobily či Skype) nebo budou mít co dělat s diktaturami, které technologie zneužijí k ovládnutí jejich srdcí i mysli (reklama, propaganda).“
Co ale nikdo nepředpokládal ani nepředpověděl bylo to, jakým světovým fenoménem se stane internet. Dokonce ani ti, kteří stáli u jeho zrození. A nikdy nikdo nenapsal sci-fi o tom, jak se z digitální sítě stane téměř jediný prostředek komunikace mezi lidmi. (Ve filmu zvaném A hle: Snění o propojeném světě se téhle problematice věnuje německý dokumentarista Werner Herzog.)
Když se vrátíme zpět k van Heesovi, v roce 2016 vystoupil v Praze s programem, obsahujícím nejrůznější predikce ze mnoha oborů – medicíny, vědy, vesmíru nebo dopravy – založené na analýze. Tak například –
– doprava. V roce 2019 se v Evropě objeví první samořídící auta, zprvu osobní, později i nákladní (a mnoho pracovních míst tedy zanikne). Na své si přijdou také elektromobily, a dle zmíněných predikcí se ve vývoji jejich softwaru bude angažovat také Apple.

 

Zdroj fotografie zde.

 

V roce 2021 už bude vlastnit samořídící auto téměř každý, do roku 2025 nebude potřeba řidič vůbec. Taxislužby vlastně také ne, protože se zvýší procento sdílených aut. V roce 2032 budou automobily létat. Jako fantaskní utopie zní poslední závěr ohledně dopravy – protože auta budou schopna sdílet informace mezi sebou, semafory ani dopravní značky nebudou nutné.

 

– medicína. Predikce hovoří o pokročilém výzkumu stárnutí (spolu s teoriemi, jak ho pozastavit), antikoncepci nebo transplantacích. Jen tak pro zajímavost, italský neurovědec, Sergio Canavero se připravuje na první transplantaci celé lidské hlavy v historii, ke které mělo dojít koncem roku 2017.
Také budou dostupné tzv. chytré implantáty místo rukou a nohou, a lidé, trpící smyslovou deprivací, budou vidět a slyšet téměř jako ti zdraví.

 

Zdroj fotografie zde.

 

-energetika. Lepší využití sluneční energie, první pokusný reaktor pro termonukleární syntézu, konec éry ropy (předpovídá se na polovinu 21. století) a zelenější planeta.
A pokud ani to nepomůže a lidstvo svou domovinu postupně zničí, bude možné vypravit se na Měsíc či Mars, kde by mohly tou dobou vznikat první stálé základny.

 

Zdroj fotografie zde.

 

 

A nakonec něco, o čem jste jistě slyšeli, případně to viděli ve filmu: – virtuální realita, jinými slovy  holografické obrazy. Jen si představte ten záběr možností! Jedna z navrhovaných variant je například to, že budete moci „přivolat mrtvé“ – z archivních záběrů bude možné pustit si jejich obraz a projev.

 

Zdroj fotografie zde.
Možná se tak v polovině 21. století lidstvu podaří dát svému životu větší smysl.
A možná také ne.

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz