7.2.2019
O jednorázových plastech už jste se toho na českém i zahraničním internetu určitě dočetli mnoho, pravděpodobně jste ještě neslyšeli o nejnovější evropské směrnici o zákazu jednorázových plastových výrobků (zákon by měl jít do oběhu na jaře 2019), která se týká PET lahví, a především jejich víček. Ta budou muset být k lahvím pevně připevněná, protože patří mezi nejčastější plastový odpad, který zůstává na evropských plážích.
Jakkoliv tato směrnice jistě přispívá k ekologickému zacházení s plasty, způsobí jistě mnohé problémy. Například to, že upevnit víčka k lahvím bude znamenat úpravu výrobních linek a až 68 miliard korun navíc, také prodlouženou pracovní dobu. Nebo také to, že podle studie společnosti PricewaterHouse Coopers bude propojení víčka s lahví vyžadovat zpracování 50 – 200 tisíc tun plastu navíc, což jaksi popírá celý trend snižování hmotnosti PET lahví samotných. Nicméně se nezdá, že by mělo dojít k další úpravě směrnice, i přes veškeré námitky výrobců.
Ohledně budoucího zákazu některých jednorázových plastů se nějakou dobu také mluvilo o tzv. bioplastech, z materiálu PLA (kyselina polymléčná, vyráběná ze škrobu), ale tento materiál bude nakonec také zakázán, především proto, že v přírodě se volně nevyskytuje. Na bioplasty nedávno přešla například pražská ZOO, k čemuž si ještě pořídila elektrický kompostér, který tyto bioplasty správně zpracovává (často jsou totiž v běžných třidičkách klasifikovány jako obyčejné plasty a nesprávně tříděny). Další firmou, která bioplasty v současnosti používá, je například řetězec barů Fruitisimo. Jiné firmy zatím hledají možnosti a vyčkávají.
Podle směrnice budou povoleny jen takové materiály, které budou na bázi gumy a přírodních materiálů a kompostovatelné biodegradabilní plasty.
Cílem celé kampaně je ale samozřejmě to, aby plastového odpadu, ať již jakéhokoliv typu, vznikalo co nejméně. Diskuze pochopitelně tímto ustanovením nekončí, můžeme jistě očekávat další a další úpravy, inovace a směrnice. A za nás je to dobře.
A co tedy bude od jara 2019 zakázané k běžnému užití?
Zde naleznete odkazy na jednotlivé obrázky: