Zajímavosti z tuzemska

4.2.2020

 

Dnes to bude nejenom o plastech, ale také o palivu a energii. Ptáte se, jaká je souvislost?

Firma Enress na Břeclavsku odpovídá, že značná! Jejich stroj totiž umí pomocí chemické recyklace (pyrolýzy) proměnit odpadní plasty v kapalinu, konkrétněji řečeno přetvořit vytříděné plasty v ropný produkt, který lze dál využít například při tvorbě elektrické energie a tepla, energeticky využitelného plynu a uhlíku nebo jiných materiálů.

Některé státy s tímto procesem již mají zkušenosti – například Rakousko, které přidává takto produkovaný olej do pohonných hmot, Británie, která spolupracuje se společnostmi Shell a British Airways na získávání a využití produktů z depolymerizačního procesu nebo Nizozemí, které výstupní produkt využívá k pohonu lodí.

Zní to jako snové řešení nekončícího ekologického problému, nicméně nic není dokonalé. Kvůli tomu, že alternativní zpracování odpadu nemá oporu v zákoně, nedostala firma povolení svůj stroj vyrábět sériově a svoje know-how tak šířit. Navíc jsou s pyrolýzou velice malé zkušenosti a dokonce i někteří odborníci z oblasti odpadového hospodářství se tváří skepticky. Stručně řečeno – chybí legislativa i vůle. Majitel technologie tedy nabídne svoje know-how v zahraničí.

Škoda. Možná příště.

Abychom byli konkrétní, „příště“ bude v roce 2024, kdy bude dle plánovaného zákona ilegální skládkovat valnou většinu současných odpadových materiálů.

Tak uvidíme, třeba si to odborníci do té doby rozmyslí.

Odkaz na celý článek zde. 

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz