Úspěchy českého nábytkářství

20.11.2017

 

 

Kvalitní nábytek, který vydrží, dnes nepotřebují snad jen lidé, kteří si vystačí s několika paletami místo postele a věšákem místo skříně, nebo ti, kteří ho zdědili po předcích. Samozřejmě bychom se mohli donekonečna dohadovat, který nábytek je ten kvalitní a jak to vlastně poznáme, nicméně v našem článku se budeme bavit především o úspěších českých nábytkářů obecně: zaprvé se jim po krizi konečně podařilo zvýšit výrobu natolik, že dosáhnou na výrobní rekord, zadruhé se letos poprvé v historii udělovaly ceny za investice ve výrobě. Ocenění udělovala Asociace českých nábytkářů a vítězi se staly firma Jelínek z Valašského Meziříčí (velké a střední podniky) a firma JN Interier ČR z Brandýsa nad Labem (malé podniky).
JELÍNEK – VÝROBA NÁBYTKU (VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ)
Tato rodinná firma má opravdu dlouhou tradici – založena byla už v roce 1897 panem Josefem Volkem. Za tu dobu samozřejmě prošla dlouhým vývojem a ovlivnilo ji i mnoho vnějších událostí, jak můžete vidět na přiloženém obrázku:

 

Version:1.0

(Fotografie pochází přímo ze stránek výrobce nábytku, http://www.jelinek.eu)

 

Dnes, v roce 2017, je to prosperující firma, dodávající nábytek vysoké kvality (sériově i na zakázku) a zaměstnávající kolem 70 lidí. Letos byla Asociací českých nábytkářů ohodnocena za rozšíření vývojové a inovační kapacity – bylo zrealizováno nové obráběcí centrum a také nové oddělení vývoje a inovace s počítači a příslušenstvím, celkově za cca 7 milionů korun.

 

 

(http://www.jelinek.eu)

 

Pokud byste se o firmě rádi dozvěděli víc, určitě doporučujeme podívat se na jejich blog. 

 

JN INTERIER ČR (BRANDÝS NAD LABEM)
Tato společnost byla založená roku 2000, od roku 2012 se výrobna a centrum společnosti nachází právě v Brandýse nad Labem. Firma se specializuje především na moderní bydlení a k výrobě používá hlavně počítačově řízené stroje. Mají ale také ruční dílnu, ve které se kompletují zakázky pro montáž. Firma dodává bytový nábytek pro vlastní značková studia a velkoobchodní partnery po celé České republice a vyrábí i nábytek na zakázku.
Motto firmy JN INTERIER, sepsané Štěpánem Vondráškem, Jaroslavem Nevrklou a Janem Ernstem:
Naše práce je náš život a vše co děláme, děláme pro lidi. To je to, co nám dává energii jít vpřed, protože víme, že věci, které nás obklopují, jsou důležité a spoluvytváří náš život. Chceme, aby náš nábytek byl nejenom praktický, krásný a funkční, ale aby se stal i skutečnou součástí Vašeho života a přinášel Vám radost při každodenním užívání.

 

 

(Fotografie a motto byly staženy přímo z webových stránek firmy, viz níže).

 

Firma z Brandýsa nad Labem získala od Asociace ocenění za investici do nové velkoplošné formátovací pily, olepovačky hran a lakovací kabiny s cílem zdokonalit a zkvalitnit proces výroby. Podobně jako u předchozí firmy investice dosáhla téměř 7 milionů korun.
Pokud se o JN INTERIER chcete dozvědět víc, doporučujeme navštívit jejich stránky, www.jninterier.cz.
Co se týče poptávky po nábytku obecně, podle Asociace jsou prý nejúspěšnější podzimní měsíce. Celkově by letos měla výroba dosáhnout asi 45 miliard korun, čímž o něco překročí loňský rekord.
Česká Republika rovněž zvýšila vývozní podíl nábytku. V prvním pololetí tohoto roku vzrostl o tři procenta v porovnání s loňskem. Nejvíce vyvážíme do Německa, následují Slovensko, Francie, USA a Rakousko. Podobně je to i s dovozem. Nejvíce dovážíme z Polska, Německa a Číny.

Na přesná čísla a grafy se můžete podívat zde.

 

 

(http://www.jelinek.eu)

 

Na závěr je k tomuto tématu třeba dodat, že růst výroby a případného exportu do zahraničí vážně ohrožuje kritický nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Podle statistik klesl počet absolventů oboru truhlářství o 68% a čalouníků o 85%, což je velice alarmující číslo. O to víc alarmující, že průměrný věk čalouníků ve výrobě je 55 let a tedy je vidět, jak moc ve zmíněných oborech chybí mladí absolventi. Více podrobností si můžete přečíst v tomto článku.

 

Nábytek, ať už sériový či vyrobený na zakázku, ať už z České Republiky, z Polska nebo z Číny, ať už z dřevotřísky nebo z masivu, se musí vždy bezpodmínečně ošetřit různými povrchovými nátěry a lazurami, aby dřevo déle vydrželo. Přesné užití vždy závisí na typu nábytku, a především na materiálu. Vždy jsou ale potřeba syntetické či přírodní vosky. Naše firma dodává oba druhy. Také můžeme potenciálním zákazníkům nabídnout blokátory taninu, které zabrání pronikání látky z dřeva do barvy a následnému nežádoucímu obarvení nátěru.

 

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz