Tři zázraky moderní technologie

15.12.2017

 

Dříve byla robotizovaná technika jenom vzdálenou hudbou budoucnosti. Do průmyslové revoluce v Anglii v 18. a 19. století se téměř vše dělalo rukama, automatizace skoro neexistovala.  Ani později lidé nevěřili, že by bylo někdy možné plně nahradit lidskou sílu stroji či roboty. Ale během posledních tří století se ukázalo, že svět se mění způsobem, který si málokdo dokáže představit.

 

Nyní jsme v první polovině 21. století, a za posledních několik let došlo k mnoha inovacím a technologickým objevům, které přesahují chápání běžného člověka. Dovolte nám nyní představit některé technologické novinky z oboru stavebnictví, které se budou realizovat v následujících letech.

 

1

První inovací, jejíž realizace je plánovaná na rok 2018, je robot, který má údajně zastat práci až čtyř zedníků najednou. Tato technologie je právě vyvíjena ve Strančicích u Prahy.

 

Foto: Petr Kološ | Zdroj: Český rozhlas

 

S nápadem na robota-zedníka přišel Štěpán Kočí, a sám také navrhl první prototyp. Na rozpracovaného robota je možné se podívat v experimentální betonové stavbě ve Strančicích, viz fotografie. Kočí popisuje, že robot je skládací a hydraulický, stojí na nožičkách a trochu připomíná bagr. Jeho úkolem je stavět jednotlivé řady cihel a zalévat je maltou. Standardní zeď (7/2,5 m) by měl po zadání výšky a typu cihel být schopný postavit za 40 minut, což znamená kromě radikálního snížení počtu lidí, pracujících na zakázce, také úsporu 6 hodin práce. Samozřejmě je nezbytné alespoň v počáteční fázi robota kontrolovat, ale na to by prý měl stačit tablet. Robot by měl dokázat nahodit i omítku a nakonec vymalovat. Představte si, že byste si na stavbu domu takového robota pozvali – ušetřili byste spoustu času, nemuseli byste se hádat s dělníky, vařit jim kávu ani licitovat o cenách. Nicméně se samozřejmě nabízí otázka, na kolik by vás kovový zaměstnanec vlastně přišel, protože tato technologie jistě nebude zpočátku dostupná široké veřejnosti, a i kdyby ano, bude pravděpodobně drahá.

 

S naprogramovanými roboty pracují i na katedře technologie pražského ČVUT. Některé prototypy jsou již v provozu – například frézují do polystyrenu formy pro betonové odlitky a stavební dílce. A jsou přesnější, než člověk.

 

2

Druhou zajímavostí ohledně technologie stavebnictví jsou 3D tiskárny, které se dají využít při výrobě jednotlivých stavebních komponent. Existuje dokonce velmi neuvěřitelně znějící predikce, že Dubaj bude do 5 až 10 let tisknout (!) až třetinu mrakodrapů.

 

V listopadu do Prahy v rámci akce Týden podnikání zavítal mladý vizionář Chris Kelsey, který se právě k tomuto kroku chystá – v roce 2018 se pokusí v Dubaji postavit mrakodrap za pomoci 3D tiskárny. Ten by měl být realizován do roku 2020. Zatím ale nejsou známé stavební rozměry ani podrobnější plány.

 

 

Zdroj: Fotobanka Pixabay

 

Na firemním kanálu společnosti, kterou Kelsey zastupuje, jsou vidět roboti, kteří mají části stavby tisknout. Připomínají bagry, místo lžíce mají ale vepředu hlavici, která má vypouštět ven materiál. Ten by měl vznikat přímo na staveništi. Roboti prý budou plně mobilní. Problematickým aspektem ale zůstává, že 3D roboti budou potřebovat mnohem větší množství vstupních dat, než lidská pracovní síla. I proto zatím k masovému posunu v této oblasti nedochází.

 

3

Třetí zajímavost ohledně stavebnictví se týká stavebního materiálu. Konkrétně skleněných panelů, kterým se říká luxfery. Určitě si je pamatujete z éry socialismu. Momentálně se prodávají nejrůznější moderní typy těchto panelů, dokonce i svítící. Jedna britská firma se ale snaží vyvinout luxfery, které by měly vyrábět elektřinu.

 

 

(Foto: Shutterstock; použito v tomto článku.)

 

 

Jedná se o aktivitu, iniciovanou výzkumem z institutu životního prostředí a udržitelnosti na univerzitě v anglickém Exeteru. Jeden z výzkumníků, Hasan Baig, zakladatel firmy Build Solar, se domnívá, že spotřeba elektřiny je enormní především co se týče zásobování budov, proto propaguje nové luxfery jako jednu z možností, jak přispět k jejich samozásobování. Jednalo by se o nový stavební prvek nazvaný Solar Squared, ze kterého by se tvořily celé stěny. Skládal by se mimo jiné z několika solárních článků. Předpoklady jsou takové, že by se první upravené luxfery mohly dostat na trh koncem roku 2018, a existovaly by v různých barvách a provedeních, podobně jako na následujících fotografiích.

 

 

(Foto k nalezení zde.)

 

 

(Foto k nalezení zde.)

 

 

(Foto k nalezení zde.)

 

 

Co se týče stavebnictví, i zde můžeme přispět surovinami pro výrobu jednotlivých komponentů. Luxfery sice nevedeme, ale například v kategorii plastů můžeme nabídnout materiály na výrobu vodovodních trubek, okapů, krkavic pro vedení elektřiny a dalších komponentů.

 

A protože stavebnictví není jenom o betonových či panelových blocích a kovových konstrukcích, ale také o drobnostech, můžeme nabídnout také antikorozní aditiva a odpěňovače pro výrobu nátěrů na ocelové konstrukce (a všeobecně na jakékoli kovové části domů), kaoliny, záhustky, nitrocelulózu atd. pro výrobu nátěrů interiérů a fasádových barev nebo vosky a blokátory taninu na dřevo.

 

(Informace v tomto příspěvku byly zkompilovány z článků z Českého Rozhlasu Plus.)

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz