Stavby budoucnosti

11.5.2018

 

Dnes si dáme něco zajímavého z oblasti robotiky. Roboti jsou totiž dle názorů lidí přes celé široké vzdělanostní spektrum stále autonomnější (možná si vybavíte články, kde odborníci straší veřejnost tím, že roboti jim seberou pracovní místa). V rozhovoru s architektem Milošem Floriánem z Fakulty architektury Českého vysokého učení technického se dozvíte, jakým způsobem mohou přispět ke stavbě vašeho domu (odkaz na poslech naleznete přímo na citovaných stránkách v článku Ondřeje Nováka a Ondřeje Čiháka). Stručný „přepis“ tohoto rozhovoru můžete najít v odkazu, či zde v článku na našem blogu.

 

 

Dům z 3D tiskárny. | Foto: Apis Cor | Zdroj: apis-cor.com

 

 

Jedná se o využití takzvané parametrické architektury, která není dána formou, ale algoritmy. To mohou být hodnoty, několik bodů nebo čar, za které je možné dosadit si různé parametry. Ty se mohou týkat klimatu architektury nebo jejího obsahu, tedy provozně-dispozičního řešení. Výhodou tohoto přístupu je možnost měnit parametry během realizace studie. Dá se pracovat s detaily konstrukce nebo pláštěm budovy jako celkem a změnami hodnot v algoritmickém modelu může architekt zkoušet různé varianty uspořádání, tvarování a designu stavby dle účelu stavby a také dle její lokality. Takto základní „robotickou“ metodu popisuje právě Miloš Florián, mimo jiné také vedoucí experimentálního ateliéru Flow.

 

Parametrická architektura nevyužívá jenom základní konstrukce jako jsou sloupy a desky (materiálně obsahující beton, cihla, dřevo, ocel, sklo). I proto je větší jak variabilita materiálů, tak i způsobu stavby: namísto sloupů a desek se dají použít styčníky, tyčové prvky, nebo na míru tvarované komponenty, které po spojení vytvoří samonosnou konstrukci. Plášť takové stavby v sobě také integruje všechny potřebné komponenty najednou a tedy není potřeba vice vrstev, který by potřeboval podkladový „mokrý systém“ (obvykle monolitický beton). So far, so good, jak by řekl Angličan; nicméně k čemu je tato složitá technika dobrá v praxi, říkáte si? (Pokud jste samozřejmě složité technologii porozuměli.) Především kvůli stále se zvyšujícím požadavkům na individuální – nebo chcete-li, originální – zpracování jednotlivých staveb. V současnosti naši roboti průmyslového typu dokáží pouze „manuální“ práce, jako například vyzdívání nebo lepení desky pláště na nosnou konstrukci (ano, už tohle je dostatečně úžasné, abychom to považovali za zázrak moderní techniky). V budoucnosti by ale měli být autonomnější – tedy schopní se rozhodovat pokud možno samostatně, pružně reagovat na jednotlivé situace a přizpůsobit se okolnostem. Jako příklad by mohlo sloužit to, že roboti vytvoří strukturu domu (a zůstanou součástí její konstrukce!) a když se vám to nebude líbit, tak dům demontují a přestaví dle vašich požadavků. Tohle už ale opravdu zní jako sci-fi, že? 😊

 

 

Dům z 3D tiskárny. | Foto: Apis Cor | Zdroj: apis-cor.com

 

 

Výhody takového typu staveb jsou následující:

  • Odpadnou náklady na lidskou pracovní sílu
  • Na rozdíl od člověka může stroj stavět nonstop
  • Předcházení rizik pro člověka během stavby
  • Větší přesnost, spolehlivost, zodpovědnost (roboti vám neodejdou na pivo 😊 )

 

Je otázkou, jestli by takoví roboti dokázali i finální úpravy, například ochranné nátěry. Ale i pokud by odpověď zněla ano, zcela jistě by bylo nutné dodat suroviny. A právě ty může poskytnout naše firma: jsme schopni sehnat suroviny i aditiva pro výrobu nátěrových hmot na železo, dřevo, fasádové i interiérové barvy. Mimo to dodáváme také plastový regranulát (recyklát), z kterého vznikají doplňky okolo domu samotného, například okapy, trubky, ale i obrubníky nebo součásti sestav pro záhony.

 

Mimochodem také spolupracujeme se zmiňovanou ČVUT (České vysoké učení technické), a to nejen s vyučujícími, ale také se studenty i absolventy. Na půdě fakulty také pořádáme přednášky pro odbornou i laickou veřejnost a poskytujeme poradenství v oboru.

 

 

 

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz