Staronový gramofon

10.11.2017

 

Vinyl. Jinak také vinylová či gramofonová deska. Člověk by řekl, že ji budou znát především lidé z předešlých generací. A to spíš již naše babičky a dědečkové, než maminky a tatínkové. Toto tvrzení je ale nepřesné hned ze dvou důvodů. Tak zaprvé, gramofonové desky zažívají dnes velký boom, především a překvapivě mezi mladými lidmi. A zadruhé, gramofonové nahrávky jsou starší, než by se mohlo zdát.

Úplný základ pro vývoj gramofonu byl položen už v roce 1878 vynálezcem Thomasem Alvou Edisonem, který si tento rok nechal patentovat tzv. fonograf. Zvukový záznam se tu ukládal na váleček, pokrytý voskem – při probíhání tohoto procesu se do voskového povrchu vyrývala spirálová drážka, měnící hloubku v rytmu zaznamenávaného zvuku. Hrot, vyrývající do válečku drážku, byl spojen s membránou. Když se promluvilo do fonografové trouby, membrána začala kmitat, rozkmitala drážku a zvuk se mohl nahrát. Fonografová trouba také díky zmíněné membráně zesilovala zvuk.

Roku 1887 byl fonografický váleček nahrazen plochou kruhovou deskou, trochu podobnou té dnešní. Pod toto vylepšení se podepsal herec Emile Berliner. Ke gramofonové desce dnešního typu ale stále ještě zbývala dlouhá cesta; ty nejstarší byly vyrobeny z tvrzené pryže, až později se začaly vyrábět z šelakové hmoty (a ještě později, v roce 1931, z PVC), což usnadnilo výrobu, protože tyto se již daly lisovat. První desky se lišily také vzhledově: některé měly středovou díru jednu, některé dvě, středová etiketa vypadala jinak, a také se nahrávalo pouze na jednu stranu desky. Oboustranné desky se objevily až v roce 1905. A až teprve ve 20. létech 20. století se začalo nahrávat elektronicky, což přispělo k masovému rozšíření produkce.

Gramofonová deska v provedení přibližně takovém, jaké ho známe dnes, se poprvé objevila na veřejnosti v roce 1948, kdy byla představena novinářům na New York Press Conference v hotelu Astoria. Záznam byl sice stále monofonní (tedy jednohlasý, nedalo se kombinovat více hlasů na jedné nahrávce), ale již bylo možné nahrávat i skladby dlouhé až 23 minut.

První dvoukanálové stereo, vyvinuté společností Western Electric, se objevilo až roku 1957, první stereofonní gramofony v roce 1958. Systém, který tato společnost vyvinula, se pro stereofonní záznam využívá dodnes.
V přiloženém videu se můžete podívat, jak mohlo takové nahrávání vypadat (začátek – 0.50). Přístroj, který pan Higgins používá, připomíná klasický gramofon, nicméně je znát, že fungoval ještě spíš jako nahrávací přístroj nebo dokonce starý fonograf. Nesrovnalost mezi vzhledem a funkcí může být způsobená tím, že ačkoli předloha k filmu byla napsána roku 1912, filmové zpracování vzniklo až v roce 1964, kdy byly gramofony s klasickým přehráváním (viz popis výše) již rozšířené a fonograf dávno zaniklý.

I u nás máme velkovýrobnu, která vyrábí LP desky podle nejnovějších technologií (samozřejmě nesrovnatelných se starými metodami výroby). Je jí společnost GZ Media, největší tuzemský a dokonce i celosvětový producent! Sídlí nedaleko Prahy ve městě Loděnice a její obrat je takřka neuvěřitelný – v roce 2016 se zde vyrobilo 24 milionů desek, což v přepočtu znamená 70 tisíc desek denně. Tyto gramodesky si u firmy GZ Media objednávají umělci z celého světa, včetně Madonny, Lady Gaga nebo irské skupiny U2.
V následujícím videu se můžete podívat, jak se taková vinylová deska dnes vyrábí. Video pochází přímo z firmy GZ Media.

Firma GZ Media je mimochodem naším velmi dobrým zákazníkem. Firmě dodáváme stabilizátory a vosky, které jsou ve výrobě naprosto nezbytné – bez nich by nevznikla směs, z které se gramodesky lisují. Dalo by se říci, že se tak podílíme na celosvětovém úspěchu firmy. Vzpomeňte si na nás, když budete například o Vánocích poslouchat nejnovější zakoupenou desku s nahrávkou vaší oblíbené kapely 🙂

 

 

 

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz