Srpen 1968

22.8.2018

 

Většině lidí z dějepisu utkví maximálně jedno, dvě data – v obvyklých případech je to 1212, Zlatá bula sicilská (ačkoli téměř nikdo vám již nevysvětlí, proč zlatá, co je to bula a jak souvisela se Sicílií) a 1620, bitva na Bílé Hoře (tam už lidé obvykle mají větší ponětí). Nicméně dle našeho názoru existují důležitější data, a to především v souvislosti s 20. stoletím. Včera zrovna jedno takové datum bylo: 21.srpna 1968. Ten den na naše území vtrhla vojska Varšavské smlouvy pod záminkou „bratrské pomoci“. Vše bylo iniciováno konzervativním křídlem Komunistické strany Československa ve spolupráci se SSSR. Následovala léta tzv. „normalizace“, kdy byl ekonomický a lidský duch v Československu zcela potlačen. Skutečná svoboda byla obnovena až r. 1992, kdy vojska SSSR opustila Československo.

 

 
Nicméně je nutno dodat, že ne každý se s potlačením svobod a všeobecným terorem smířil. Jistě nemusíme jmenovat známé osobnosti jako Martu Kubišovou, známou především díky své písni Modlitba pro Martu, písničkáře Karla Kryla, který ve svých textech otevřeně vystupoval proti režimu, či hrdiny Jana Palacha nebo Jana Zajíce, ty doufejme každý zná. Ne každý ale ví, že v roce 1969 vznikla gramodeska Kde končí svět – Na paměť Jana Palacha, za velice ztížených podmínek. Nikdy nebyla oficiálně v distribuci a příliš kusů se nedochovalo. Verše na ní recitovali Antonie Hegerlíková, Radovan Lukavský, Jan Tříska a Václav Voska, režíroval Josef Henke. Na základě této desky vzniklo ještě rozhlasové pásmo, které nebylo nikdy vysíláno.
Na vydání se podíleli následující: Ar(i)ston – družstvo kulturních služeb, Nahrávací studio OKD a Gramofonové závody, n.p., Loděnice. Díky nim bylo umožněno tuto nahrávku poslat alespoň do částečného oběhu.

Poslední zmiňovaná firma, dnes nesoucí jméno GZ Media, a.s., je naším dobrým zákazníkem.

 

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz