Sportovní vůz socialistické éry

8.1.2018

 

 

Protože v minulém příspěvku jsme se zabývali především lodní a vzdušnou dopravou, v dnešním komentáři se budeme věnovat dopravě automobilové. Také se tématicky přiblížíme našim krajům, protože si budeme povídat o české značce aut Škoda. Nicméně tentokrát to nebude o nejnovějších automobilových zázracích ani předpokladech do roku 2018. Vrátíme se o několik desítek let zpět, ke sportovní variantě Škoda 1100 OHC. Dnes je jí už 60 let. Na následujících obrázcích se můžete podívat na nové zpracování a původní variantu tohoto modelu.

 

 

 

A teď trochu techniky pro znalce. Okruhový speciál tohoto auta měl maximální rychlost 200 km/h, a dodnes má jeho motor výjimečný litrový výkon 85 koňských sil. Jeho vývoj začal na jaře roku 1956 a cílem akce bylo vytvořit takový závodní vůz, který by obstál na mezinárodním závodu ve francouzském Le Mans. I proto měli konstruktéři nebývale volné ruce a mohli si tak dělat prakticky co chtěli. Proto bylo toto auto o několik úrovní výše, než předešlé závodní speciály (Škoda Sport a Supersport). Podvozek byl například o mnoho lehčí.

 

 

Co se týče motoru, ten vycházel z původního motoru pro Škoda Spartak. Lišil se pouze několika drobnostmi, které se ale později ukázaly jako klíčové. Tak například, čtyřválec se zdvihovým objemem 1093 cm3 poskytoval při 7700 otáčkách za minutu maximální výkon 92 koní, tedy 85 koní na litr, což bylo na tehdejší dobu téměř neuvěřitelné. Otáčkové maximum leželo na hranici 8500 za minutu, palivo dodávaly dva karburátory, původně české, později italské. Tankoval se vysokooktanový letecký benzín.

 

 

Hmotnost auta byla rozložená nezvyklým, ale plně funkčním způsobem. – motor se posunul  za přední nápravu, převodovka i rozvodovka dozadu. To spolu s váhou průměrně těžkého řidiče dávalo dohromady harmonický a vyvážený celek.

 

Karoserie auta byla vyrobena z lehkého sklolaminátu, a měla výklopné světlomety – viz obrázek. Později byly tyto zaměněny za fixní světla s aerodynamickými kryty z plexiskla, která se používají dodnes.

 

 

Auto měřilo na délku skoro 4 metry, na šířku téměř 1,5 metru a vysoké bylo ani ne metr. Jeho hmotnost byla docela nízká – 550 kilogramů. I díky tomu bylo schopno dosáhnout již zmíněné rychlosti až 200 km v hodině.

 

Autorem designu vozu byl Jaroslav Kindl, který ve Škodovce pracoval od roku 1948. Podílel se poté i na jiných modelech značky Škoda – například navrhl základní tvar favoritu.

 

 

Vůz byl dokončen roku 1957 v Mladé Boleslavi, pod označením Škoda 968 (později Škoda 1100 OHC). Zajímavé na celé věci je to, že se ve skutečnosti nikdy nepočítalo s tím, že by vůz na mezinárodní závody ve Francii závody opravdu jel, protože to v socialistickém Československu nebylo možné.

 

Nicméně auto se nakonec do podvědomí veřejnosti dostalo, a to při představení vozů 29. června 1958. Dva kusy tohoto modelu se zúčastnily závodu na městském okruhu v Mladé Boleslavi a jeden z nich pod taktovkou jezdce Miroslava Fouska úspěšně zvítězil. Druhý vůz pro poruchu nedojel. Škoda 1100 OHC se toho roku zúčastnila ještě dvou závodů – v Lounech a Lidicích. O rok později se vozy několikrát objevily v Mladé Boleslavi, a v roce 1960 byl představen nový model s hliníkovou karosérií (kupé).

 

V roce 1961 vozy vycestovaly do zahraničí – závodníci Miroslav Fousek a Jaroslav Bobek se s nimi zúčastnili závodů v Leningradu (dnes Petrohradu), a umístili se na prvních dvou místech. Konkurence na podobných závodech ale tenkrát nebývala příliš veliká, neboť vozy ze Západu se na soutěžích vůbec neobjevovaly a československé vozy zase neměly možnost dostat se na mezinárodní soutěže jinam, než do socialistických zemí. V polovině 60. let se navíc zpopularizovala Formule 3, což zájem o tyto vozy také snížilo.

 

Dnes jsou k vidění a provozuschopné pouze dva původní otevřené vozy.

 

 

Jeden můžete vidět ve sbírkách firemního muzea Škody v Mladé Boleslavi, druhý vlastní dovozce aut Škoda ve Velké Británii. Toto auto bylo prodáno za 40 tisíc liber. Co se týče varianty kupé, oba existující vozy byly prodány soukromníkům, přičemž oba s autem nakonec havarovali. V současné době se pracovníci muzea pokoušejí původní kupé zrestaurovat – dochoval se totiž původní podvozek a motor jednoho z vozů.

 

Jak jsme již jednou psali, v automobilové dopravě se pohybujeme i my. Samozřejmě jsme tedy nepřispěli k tvorbě vozů Škoda 1100, ale renovací bychom se teoreticky zúčastnit mohli. Nabízíme například odpěňovače, které se používají při výrobě autoskel, kaoliny pro výrobu pneumatik, aditiva, antikorozní aditiva a pigmenty pro nátěry, suroviny pro opravné tmely na auta a samozřejmě také materiály na údržbu – vosky a voskové emulze do leštěnek, autošampónů a přípravků na kůži v interiérech vozu.

 

(Původní článek zpracovala redakce AutoRevue.cz, zprávu převzal server vtm.cz – Věda, technika, technologie a budoucnost.  Obrázky byly převzaté z téhož odkazu.)

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz