Řízení pro pokročilé

8.11.2017

 

Pokud řídíte každodenně a pracovní rutina vás již příliš nebaví, či pokud vám jsou málo výlety po České republice a jejích vcelku nedobrodružných silnicích (pokud tedy nepočítáme jízdu po dálnici D1, která je z mnoha důvodů dobrodružná téměř vždy), doporučujeme se vydat na skutečně neobvyklou jízdu po nejextrémnějších či nejzajímavějších silnicích, tunelech a mostech světa.

 

Pokud máte dostatek času, benzínu, oleje a trpělivosti, můžete se projet nejdelší dálnicí světa, obkružující celou Austrálii. Má přes 14 tisíc kilometrů.
Nejméně práce vás čeká, pokud se rozhodnete projet dálnici 10 v Saudské Arábii – 240 kilometrů zcela rovným a nenáročným terénem – a navíc vás může těšit to, že jedete po dříve soukromé silnici arabského krále Fahda! A pokud výs rovné silnice nudí, můžete si vyzkoušet 200 metrů dlouhý zatáčkový úsek Lombard v San Franciscu – 1440° zatáček vás dozajista udrží v plné bdělosti.

Pokud netrpíte astmatem či nemáte jiné problémy s dýcháním, můžete se pokochat úžasnými výhledy kolem Uturunku v Bolívii. Místní silnice šplhají až téměř do 6000 m n. m. V přiloženém videu se můžete podívat, jak se s tímto úkolem popasovali, či spíše nepopasovali jiní. 

Podobně můžete navštívit naopak nejníže položenou silnici na světě – silnici 90 u Mrtvého moře. Nachází se 393 m POD mořskou hladinou. A pokud byste rádi jiný klimatický extrém, zajeďte si na sibiřskou M56. Teploty tam v zimě dosahují až téměř – 70 °C. Tato cesta ale není pro slabé povahy; silnici postavili vězni z gulagů, a protože ztráty v jejich řadách byly obrovské, pro zjednodušení situace se mrtvoly pohřbívaly přímo v silnici. Proto se jí také říká „silnice kostí“.

Nejstarší silnici světa si nejspíš autem neprojedete, tedy rozhodně ne celou. Je jí Via Appia, která byla postavená přibližně 312 př.n.l. Z historického hlediska je možná lepší zaparkovat poblíž a unikátní silnici, tvořenou především kameny, si projít pěšky. Stejně tak byste možná nechtěli zkoušet projet autem nejstrmější ulici světa – Baldwinovu ulici ve městě Dunedin na Novém Zélandě. Je sice dlouhá jen 350 metrů, ale převýšení má 70 metrů. Navíc je slepá. Hodně štěstí při otáčení se!

Nejširší silnici můžete najít v hlavním městě Brazílie Brasilii. Kdybyste ji nechtěli projíždět autem, což může být trochu nebezpečné, protože má 12 pruhů, můžete se uvelebit k posezení v parku, který odděluje oba směry silnice. Je to právě tento park, který činí ze silnice tu nejširší na světě, a je také zapsán v Guinessově knize rekordů.

Ze silnic ještě zcela jistě stojí za zmínku nejjižnější silnice na světě, na které je zvláštní to, že není asfaltová, ale ledová. Proto je na místě velká obezřetnost. Silnice je dlouhá téměř 1500 kilometrů.

Pokud rádi jezdíte tunely, doporučujeme vám podívat se do Norska. Nacházejí se tam hned dva, které by vás mohly zajímat: nejdelší tunel na světě s délkou přes 24 km, vedoucí pod horou, a nejhlubší tunel na světě, který vede až 300 metrů pod mořskou hladinou. Zajímavostí je, že tento tunel byl zpoplatněn mýtným jen po tu dobu, než se sám zaplatil.

A na závěr, pokud stojíte o překrásné výhledy, můžete navštívit nejdelší most, nacházející se v jihovýchodní Asii a tvořící 54 kilometrů dlouhou dálnici, nebo nejvyšší silniční most ve francouzském městě Millau, dosahující výše až 343 metrů nad zemí.

Takto extrémně zatížené silnice je samozřejmě nutné vybavit speciální technologií, aby obstály i v těch nejnáročnějších podmínkách jako je netypické počasí, výjimečné podloží nebo nadměrná zátěž. U nás se pochopitelně nemůže stát, že budeme cestovat tisíce kilometrů pouští, překonávat horské hřebeny nebo pojedeme po permafrostu, ale také naše silnice potřebují unést větší zátěž, než je obvyklé. Jsou to například dálniční mosty, úseky městských okruhů, víceúrovňové křižovatky nebo tunely. Asfalt, který je v těchto místech položený, musí být odolnější proti tahu a tlaku, které mohou vytvářet například kamiony v zatáčkách („vytlačování“ asfaltu ven ze silnice). Výkyvy teplot asfaltu také nedělají dobře – materiál se může rozpínat či smršťovat, což způsobuje jeho popraskání. Do prasklin zatéká voda, která narušuje stabilitu vozovky, a mohou tak vznikat díry. Asfalt je proto vhodné modifikovat, aby se zmíněné problémy co nejvíce eliminovaly. Asfaltová směs tak získává větší odolnost. Naše asfaltové modifikanty se léta úspěšně používají především na mostech a podobně namáhaných úsecích. Jako příklad může sloužit dálnice D3, vedoucí na letiště Václava Havla, Pražský velký okruh nebo silnice, na kterých jsou položené tramvajové koleje.

 

 

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz