Retro se vrací

11.12.2017

 

V jednom z předchozích příspěvků jsme se zabývali gramofonovými deskami, jejich historií a výrobou. Pro mnohé je vlastnit gramodesky součást životního stylu, patří to k nim a činí jim potěšení poslouchat hudbu z retro nosičů (i přestože je to hudba nová, jako například Justin Bieber). Existuje také mnoho sběratelů, kteří se zabývají sbíráním starých, původních gramodesek (například Linkin Park, Pink Floyd atd.) a nové je až tak nezajímají. Někteří lidé sbírají dokonce i gramofony samotné – například pan Vojtěch Vyroubal, jehož sbírku si můžete prohlédnout v tomto přímém přenosu a jistě se dozvíte mnoho zajímavých informací ohledně gramofonů obecně.

 

A pak jsou jiní nadšenci, kteří sbírají a poslouchají audiokazety. Vynález, starý cca 55 let. Ty většina lidí umisťuje někam mezi  – není to ještě tak retro jako gramofonové desky (a navíc, staré gramofony mají vzhledově rozhodně něco do sebe!), ale už není ani příliš použitelný v současném moderním světě. Očividně takto ale nesmýšlejí všichni, protože ve Spojených státech amerických každoročně roste prodej nových audiokazet geometrickou řadou. A dokonce i u nás si můžete pořídit prázdné audiokazety za nízkou cenu  – za jednu devadesátiminutovou zaplatíte 20-30 korun.

 

 

(Fotografie pochází odsud.)

 

 

Stejně jako u gramofonových desek se i dnes vydávají audiokazety zcela nové, s originální hudbou. V minulém roce se údajně na americkém trhu prodalo přes milion kazet, což je ohromující množství na něco, co je v rámci technologického pokroku „lehce za zenitem“ a čemuž lidé, vychovaní na stahování hudby z internetu, asi těžko věří. Nicméně je nutné dodat, že někteří lidé si audiokazety kupují, aniž by měli v plánu je vůbec poslouchat. Potřebují prostě nosič vlastnit (ze stejného důvodu se mimochodem stále ještě dobře prodávají CD).

 

 

V Americe vyráběla kazety například firma National Audio ze Springfieldu v americké Montaně – od roku 1969 do roku 2014. Od příštího roku by chtěli s výrobou znovu začít. Psalo se o nich například v souvislosti s vývojem nové technologie, která by měla výrazně vylepšit kvalitu zvuku (magnetofonové pásky z materiálu, z kterého se vyrábějí proužky na kreditních kartách). Dosud je ve hvězdách, jestli se z kazet stane takový boom jako z gramofonových desek, ale je pravda, že audiokazety mají zcela nenapodobitelný zvuk, který jinde neuslyšíte.

 

A mimochodem, ano, lidé, kteří si audiokazety kupují, vlastní také walkmany, a určitě si někdy přetáčejí kazety na tužce jako kdysi! 🙂

 

 

(Autor fotografie a vlastník zařízení viz podpis na fotografii.)

 

Pokud vás tématika starých hudebních nosičů zajímá a rádi byste se o nich dozvěděli něco více, možná vás zaujme informace, že od poloviny roku 2018 se u nás pravděpodobně otevře muzeum gramofonů. Dozvíte se tam něco o historii záznamu a reprodukce zvuku a budete si moci prohlédnout nejrůznější mechanické hrací přístroje, fonografy i gramofony. Pro bližší info se podívejte sem.

 

A na tomto odkazu si můžete prohlédnout, jak takové magnetofonové kazety mohly vypadat. Samozřejmě je docela pravděpodobné, že si je pamatujete osobně, že jste je dokonce sami kupovali a poslouchali, ale designů existuje mnoho 🙂

 

Jak jsme již jednou psali, spolupracujeme s firmou GZ Media, která vyrábí gramofonové desky a je největším distributorem na světě. Psali jsme o nich v tomto článku a naše spolupráce stále trvá a vzkvétá. Jejich obrovský úspěch ohledně nového užívání starých nosičů naznačuje, že by časem stejného úspěchu mohly dosáhnout audiokazety. A nakonec se v rámci nostalgie a touhy po starých časech možná vrátíme i k VHS. 🙂

(Informace byly mimo uvedené čerpány z tohoto článku.)

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz