Prodej firmy Zentiva

23.4.2018

 

Česká firma Zentiva, náš dlouholetý zákazník, bude měnit svého majitele. Firma Zentiva byla doposud vlajkovou lodí francouzské společnosti Sanofi v České Republice. Sanofi je jedním z největších světových hráčů na poli poskytování lékařské péče, vývoje a distribuce léčiv. V České Republice je Sanofi činná od konce devadesátých let, ovšem firma Zentiva spadá pod společnost Sanofi až od roku 2009. Jako nejpravděpodobnější varianta nového majitele se zdá být americký investiční fond Advent International. Firma Advent má v plánu do Zentivy investovat, a ráda by z ní vytvořil lídra v oblasti generických léků evropského formátu.

Zentiva N.V. je mezinárodní farmaceutická společnost registrovaná v Nizozemsku, která vyvíjí, vyrábí a prodává generické produkty. V České republice působí společnosti Zentiva, k.s. (dříve Zentiva, a.s. a Léčiva a.s.) a Zentiva Group, a.s.

Portfolio v současnosti tvoří 500 produktů a 800 lékových foremPokrývá širokou škálu terapeutických oblastí. Mezi hlavní produktové skupiny patří léky proti kardiovaskulárním chorobám, analgetika, přípravky proti chorobám centrálního nervového systému, a trávící soustavy, ženská medicína a léky proti chorobám močového traktu a pohlavní soustavy. V oblasti doplňků stravy se jedná zejména o vitaminové přípravky.

 

Zajímavostí je ale především historie této firmy. Její kořeny lze dohledat až ve zmínkách o lékárně „U Černého orla“, sídlící ve středověku na Malé Straně. V roce 1857 fungující lékárnu zakoupil Benjamin Fragner, a jeho syn, dr. Karel Fragner, realizoval plány na přestavbu a rozšíření. Dále pak pokračoval jeho syn, dr. Ing. Jiří Fragner spolu s bratrem Jaroslavem. Ti vybudovali farmaceutickou továrnu v tehdejší vesnici Dolní Měcholupy (dnes v této oblasti na totožném místě sídlí hlavní sídlo společnosti Zentiva). V roce 1930 se provoz konečně rozjel. Situace se samozřejmě lehce zkomplikovala během 2. světové války. Po uzavření českých vysokých škol v důsledku nacistické okupace se podnik stal útočištěm mnoha význačných odborníků. V této době, přesněji v roce 1944, zde byl jako v jedné z prvních zemí Evropy úspěšně izolován penicilin.

V roce 1946 byla továrna znárodněna, a oddělila se od lékárny. Měcholupy se staly součástí Spojených farmaceutických závodů (SPOFA) a díky své velikosti (750 zaměstnanců) se staly vedoucím závodem farmaceutické výroby v poválečném Česku.

V roce 1979 byla díky zvyšující se poptávce masivně rozšířena výroba. Byly vystavěny moderní výrobní provozy s odpovídajícím zařízením. Tím se produkce několikanásobně zvýšila.

Od roku 1989 prošla společnost několika organizačními i vlastnickými změnami, byl dokončen program modernizace. Roku 1993 byla založena pobočka Zentiva, k.s., a v roce 2003 byla uvedena nová firemní značka Zentiva CZ s.r.o. V tomto roce byla do firmy začleněna společnost Slovakofarma (vedoucí farmaceutická firma na Slovensku) a Zentiva se i díky ní rozšířila do Ruska, Polska a další části východní Evropy. V roce 2005 došlo k akvizici společnosti SInomed (vedoucí rumunská generická firma). V roce 2007 se portfolio rozšířilo do Maďarska, do skupiny byl začleněný významný turecký výrobce Eczacibaşi Generic Pharmaceuticals. V roce 2009 společnost koupila zmíněná francouzská firma Sanofi s cílem vytvořit ze Zentivy evropskou generickou platformu, spojující obchodní značky Zentiva, Winthrop a Helvenpharm. V roce 2001 bylo ustanoveno, že veškerá činnost, související s evropskými generiky, se bude odehrávat pod značkou Zentiva.

 

 

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz