Potomek „zkamenělého dřeva“?

23.2.2018

 

Abychom vás dnes ušetřili zdlouhavého čtení, dnes to bude jen takový malý medailonek s posledním zajímavým vědeckým objevem této doby. Americkým vědcům se podařilo vytvořit ze dřeva materiál, které je odolnější, než ocel. Tento objev by mohl mít dalekosáhlé důsledky!

 

 

(Odkaz na fotografii v článku zde.)

 

 

Jeden z pracovníků vědeckého týmu se vyjádřil v tom smyslu, že materiál by mohl tvrdostí překonat dokonce i titanium a dá se srovnávat dokonce i s uhlíkovými vlákny (v porovnání s kterými je o mnoho levnější). Přitom je šestkrát lehčí, než ocel.

 

Technika, kterou materiál vytvořili, je následující: Nejprve se dřevo zbaví tzv. lignitu, který zajišťuje dřevnatění buněčných stěn. Pak se materiál zahřeje na 65°C a intenzivně se stlačuje. Celulózová vlákna se semknou, dírky zmizí a ze dřeva je jednolitý celek. Nakonec se může natřít nějakým lakem.

 

A jak s tím souvisíme my? Našim odběratelům poskytujeme přísady do nátěrových barev a laků. Například vosky, ze kterých se vyrábí ošetřující nátěry na dřevo a lazury, pigmenty do nátěrových směsí a blokátory taninu, které se hodí k tomu, aby na nátěru na dřevě nevznikaly bílé skvrny. Ale otázka je, zda je tento materiál stále ještě klasifikovatelný slovem „dřevo“. 🙂

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz