Ohromující a jedinečný – muž, který byl vězněm vlastního těla

16.3.2018

 

Narodil se na den výročí narození Alberta Einsteina. Nevěřil v Boha. (Alespoň to tvrdil.) Nikdy nezískal Nobelovu cenu. Zemřel na Den Pí a na den výročí úmrtí Galilea Galilei. A zná ho celý svět.

 

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking ve věku 76 let navždy odešel.

 

Poznámka o věku, v jiných případech nikterak zvláštní či neočekávaná, tentokrát jistě stojí za pozornost. Stephen Hawking totiž trpěl neurodegenerativní chorobou, která má obvykle prognózu úmrtí od dvou do pěti let. Diagnostikovaná mu byla v jeho jednadvaceti letech, lékaři předpovídali, že do třiadvaceti let zemře. A přesto s touto chorobou Hawking dokázal bojovat neuvěřitelných pětapadesát let, čímž se stal ohromující světovou výjimkou. Po celou tu dobu na vozíku, bez hlasu, a bez jakýchkoli nadějí na zlepšení. A během toho si ještě jen tak na okraj stihl udělat renomé celosvětově uznávaného vědce a popularizátora fyziky, získal doktorát, pracoval na teoriích o fungování a původu vesmíru a obdržel desítky vědeckých i nevědeckých ocenění. Žil takový život, jaký málokdy dokáže žít i naprosto zdravý člověk. Byl, je a stále bude inspirací pro tisíce lidí, kteří se domnívají, že kvůli svému postižení nemohou jít za svými sny.

 

 

(Odkaz na fotografii.)

 

 

Jakou nemocí Hawking trpěl?

 

AMS – amyotrofická laterální skleróza, nevyléčitelná progresivní neuro-degenerativní choroba, se zpočátku chová relativně nenápadně. Pacient mívá drobné potíže s běžnými činnostmi, jako je například psaní nebo zapínání knoflíků (degenerace jemné motoriky). Později při chůzi zakopává, má svalové křeče, nakonec má problém polykat. V posledním stádiu této nemoci je paralyzován a závislý na umělém dýchání i výživě. Zajímavé je to, že mozek sice v posledních stádiích nedokáže ovládat většinu svalů, ale smyslové funkce a psychické a mentální schopnosti zůstávají zachovány. Neví se, co přesně tuto chorobu způsobuje ani jak jí léčit, postihnout může kohokoli a dědičná je pouze v 5-10% případů. Pacientovi, který je takto diagnostikován, obvykle zbývá maximálně pět let života. Na světě je podobně nemocných lidí kolem 420 tisíc, u nás v Čechách kolem 600 lidí. Stejnou chorobou trpěl také náš bývalý politik Stanislav Gross, který na ni nedlouho po diagnostice také zemřel.

 

Nemoc téměř vždy postihuje starší lidi (často se škála pohybuje mezi 55-70 roky života). Hawkingovi byla diagnostikována v pouhých jednadvaceti letech. Jeho potíže začali lékaři řešit poté, co krátce před svou promocí spadl ze schodů, protože zčistajasna ztratil rovnováhu (drobnými obtížemi ale trpěl již předtím). Po dvou týdnech testování bylo bohužel jasno. Prognóza dva roky života, žádná naděje na zlepšení a postupný úpadek.

 

 

(Odkaz na fotografii.)

 

 

Mladý student se ale rozhodl nevzdat. Ještě více se ponořil do práce na problémech teoretické fyziky, kterým se do té doby věnoval. V roce 1965 se oženil se svou snoubenkou Jane Wilde (která se zasnoubením a sňatkem souhlasila i přesto, že lékařské zprávy znala), a dokonce se jim narodily tři děti. Rozvedli se v roce 1995. V tomtéž roce se Hawking oženil podruhé, se svou ošetřovatelkou Elaine Mason, opět se rozvedl v roce 2006. Zemřel po šestasedmdesáti letech úspěšného a plodného života – jako světově uznávaný fyzik, obdivovaný vědec a milovaný člověk, a jako ikona věcí minulých i budoucích.

 

Jeho hlavní charakteristikou byl především „počítačový“ hlas. Protože kvůli tracheotomii, kterou podstoupil kvůli dýchacím obtížím, přišel o hlas, mluvil za něj počítač, nainstalovaný v jeho pojízdném vozíku. Kdo by ho neznal, či někdy neslyšel. Tomu pomohlo také to, že se Stephen Hawking objevil v několika populárních seriálech, animovaných – Simpsonovi („Vaše teorie vesmíru ve tvaru koblihy je uchvacující. Asi vám ji ukradnu!“) Futurama, ale také i v seriálu Star Trek a sitcomu Teorie velkého třesku. Kdokoli, kdo poslední zmíněný seriál sleduje, si určitě okamžitě vzpomene na podobně geniálního vědce Sheldona Coopera, který pošle Hawkingovi svou vědeckou práci, ten v ní najde matematickou chybu (na Sheldona překvapivě triviální), sjedná si se ním schůzku, a když mu o chybě řekne, mladý vědec omdlí přímo v jeho pracovně. 🙂

 

Na jeho další Hawkingovo působení v pop-kultuře, ať již v animovaných či hraných seriálech, vědeckých pořadech nebo dokumentech se můžete podívat zde.

 

 

Na čem Hawking pracoval?

 

1)      Hawkingovo záření: Černá díra, ze které díky obrovské gravitaci nemůže nic uniknout, není zcela úplně „černá.“ Za určitých okolností ji může opustit záření (pravděpodobně tepelné). Prázdný prostor v ní tak nutně nemusí být zcela prázdný. (Pokud vás tato problematika zajímá, podrobnější vysvětlení tohoto a následujících jevů najdete na tomto odkazu v článku Pavla Kasíka, z kterého část tohoto článku vycházela.) Zatím se tuto teorii ale nepodařilo prokázat pozorováním, neboť proces, který Hawking popisuje, je neuvěřitelně pomalý.

2)      Singularita: Místo, kde přestávají fungovat známé fyzikální zákony; jinak řečeno, „střed černé díry“, kde jsou podmínky tak extrémní, že fyzikální hodnoty zde nabývají nekonečných hodnot. Zde by například nefungovala ani Einsteinova teorie relativity. Hawking přispěl k tomuto tématu především popisem jednotlivých singularit a také určením míst, kde bychom je měli hledat. Navíc poukázal na to, že z takové singularity mohl vzniknout i náš vesmír.

3)      Hawkingova energie a Hawkingova hmotnost: Matematický model, který se pokouší z hlediska obecné teorie relativity definovat to, že gravitace je vlastně výsledkem zakřivení objektů (z hlediska jejich hmotnosti a energie) v prostoru kolem sebe.

4)      Teorie všeho: Propojení Einsteinovy obecné teorie relativity s kvantovou mechanikou.

5)      Vesmírné černé díry

 

Další teorie a přednášky Stephena Hawkinga můžete v angličtině najít na jeho oficiálních stránkách. Případně si můžete přečíst jeho kanonické dílo, přeložené do češtiny jako Stručná historie času (Brief History of Time), která byla vydaná v roce 1988 jako zjednodušené shrnutí toho, co v té době astrofyzici věděli o vesmíru, jeho původu a fungování.

 

 

(Obal českého vydání knihy Stručná historie času. Zdroj fotografie – citovaný článek Pavla Kasíka.)

 

 

Co o Hawkingovi řekli ostatní?

 

Slavný astrofyzik Carl Sagan: „Uvědomil jsem si, že sleduji prastarou ceremonii: uvedení nového člena do Královské vědecké společnosti, jedné z nejstarších vědeckých organizací na planetě. V přední řadě podepisoval mladý muž na vozíku velice pomalu své jméno do knihy, do stejné knihy, na jejíž první stránku se kdysi podepsal Isaac Newton. Když byl Hawking konečně hotov, strhl se nadšený potlesk. Už tehdy byl Stephen Hawking legendou.“ (Jeho první setkání s Hawkingem, když na vědecké konferenci v Londýně omylem zabloudil do špatné místnosti.)

Britská premiérka Theresa May: „Profesor Stephen Hawking byl brilantním a výjimečným mozkem – jeden z největších vědců své generace. Jeho odvaha, humor a odhodlání dostat ze života co nejvíc byly inspirací. Jeho odkaz nebude zapomenut.“ (Twitter)

Další zajímavostí je, že v roce 2016, když Hawkingovi předávala na slavnostní ceremonii cenu za celoživotní dílo, prý prohlásil: „Každý den se zabývám složitými matematickými otázkami, nežádejte mě ale prosím, abych Vám pomáhal s brexitem.“

NASA: „Jeho teorie odemkly vesmír možností, který my a svět objevujeme. Kéž bys dál létal jako superman ve stavu beztíže, jak jsi řekl astronautům na vesmírné stanici v roce 2014.“

Profesor Stephen Toope, vicekancléř univerzity v Cambridge (Hawkingovo celoživotní působiště): Profesor Hawking byl ojedinělou osobností, na kterou se bude s vřelostí a láskou vzpomínat nejen v Cambridge, ale po celém světě. (Tato a tři předchozí citace.)

Zpravodaj pro online server Hospodářské noviny Tomáš Sedláček v Hawkingově nekrologu: „Stephen Hawking měl mrtvé, pokřivené, bezvládné tělo s krásnou, překrásnou, mocnou a rovnou duší.“ (Celý nekrolog, který rozhodně stojí za přečtení, najdete zde.)

Další reakce lidí ze všech koutů světa si můžete přečíst zde, na tomto odkazu.

 

 

(Zdroj fotografie z roku 1987.)

 

 

Hawkingovy citáty:

1)      „Není potřeba odvolávat se na boha, aby uvedl věci do pohybu. Díky fyzikálním zákonům, jako je gravitace, je vesmír schopný vzniknout sám od sebe.“ (Kniha The Grand Design / Velkolepý plán, spoluautor Leonard Mlodinow)

 

2)     

(Jedna z Hawkingových přednášek.)

 

3)      „Vesmír by nestál za nic, kdyby nebyl domovem lidí, které milujete.“ (Citace zprostředkována jeho dětmi krátce po jeho smrti.)

 

4)      „Poselstvím mé přednášky je to, že černé díry nejsou tak černé, jak jsou vyobrazovány. Nejsou věčným vězením, jak jsme si dříve mysleli. Věci se z černé díry mohou dostat ven, případně i do jiného vesmíru. Pokud si myslíte, že jste v černé díře, nevzdávejte to. Existuje cesta ven.“ (Den před svými 76. narozeninami, tedy 7. ledna, přednáška o černých dírách a depresi.)

 

5)      „Nevytvoříme samostatné kolonie ve vesmíru nejméně dalších sto let. V tomto období musíme být velmi opatrní.“ (Otázka novináře na budoucí kolonizaci vesmíru lidstvem.)

 

6)      „Jsme blízko bodu, kdy se globální oteplování stane nezvratným procesem. Trumpovo rozhodnutí (Spojené Státy odstupují od pařížské klimatické dohody) může dostat Zemi za hranici, kdy se stane Venuší s teplotami okolo 250° C a bude pršet kyselina sírová.“ (Rozhovor pro Last Week Tonight.)

 

7)      „Oběť by měla mít právo ukončit svůj život, pokud chce. Myslím ale, že by to byla velká chyba. Jakkoliv se může zdát, že život je zlý, vždy je něco, co můžete dělat a uspět v tom. Dokud je život, je tu i naděje.“ (Rozhovor pro čínský server People’s Daily Online o euthanasii.)

 

8)      „Nesrovnával bych to (radost z vědeckého poznání) se sexem, ale každopádně to trvá delší dobu.“

 

(První tři citace pochází z původního článku Pavla Kasíka, následujících pět ze serveru www.euro.cz,  zbytek ze serveru www.info.cz.)

 

 

(Odkaz na fotografii.)

 

 

9)      „Nemám ponětí, jaké je moje IQ. Lidé, kteří se chlubí svým IQ, jsou loseři.“

 

10)   „Stinná stránka toho, že jsem celebrita, je, že nemůžu jít nikam, aniž by mě někdo poznal. Nestačí, abych si nasadil tmavé brýle a paruku. Vozíček mě vždycky prozradí.“

 

11)   „Všiml jsem si, že lidé, kteří tvrdí, že vše je předurčeno a my na tom nic nemůžeme změnit, se rozhlíží před tím, než přejdou ulici.“

 

12)   „Největším nepřítelem vědění není ignorance, je to iluze vědění.“

 

13)   „Posmrtný život je pohádka pro ty, kteří se bojí tmy.“

 

14)   „Když slyším o Schrödingerově kočce, beru do ruky pušku.“

 

 

Pro více informací o geniálním znetvořeném fyzikovi doporučujeme jeho životopis – Stephen Hawking – A Biography od autorky Kristine Larsen či další, Stephen Hawking – His Life and Work od autorky Kitty Fergusson. Existují samozřejmě i jiná díla, zabývající se životem tohoto slavného vědce a jeho teoriemi, stačí jen hledat například na Amazonu.

 

Díla Stephena Hawkinga:

 

A Brief History of Time (1988).

Black Holes and Baby Universes and Other Essays (1993).

The Universe in a Nutshell (2001).

On The Shoulders of Giants (2002).

God Created the Integers: The Mathematical Breakthroughs That Changed History (2005).

The Dreams That Stuff Is Made Of (2011).

My Brief History (autobiografie, 2013).

(Zdroj na jeho díla a další, jeho se týkající – například koprodukční díla s dcerou Lucy, autorkou dětských knih.)

 

 

Existují také filmy – například BBC dokument Hawking, režírovaný v roce 2004 Phillipem Martinem, v hlavní roli s Benedictem Cumberbatchem, Stephen Hawking Biography / Hawking, režírovaný v roce 2013 Stephenem Finneganem, autorizovaný, v hlavní roli se Stephenem Hawkingem osobně, nebo The Theory of Everything / Teorie všeho, režírovaný v roce 2014 Jamesem Marshem, v hlavní roli s Eddiem Redmaynem, který za své vystoupení získal Oscara. Tento zatím poslední film o geniálním vědci byl natočený podle vzpomínkové knihy Jane Wilde / Hawking, jeho první ženy. Na obrazovou galerii z tohoto filmu se můžete podívat pod odkazem. Filmů a dokumentů samozřejmě existuje mnohem více, můžete prozkoumat zde.

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz