Obojživelník ze světa strojů

5.1.2018

 

Vítáme vás v roce 2018! Doufáme, že jste si užili vánoční svátky a dostatečně si odpočinuli, aby pro vás byl začátek nového roku co nejjednodušší. A hlavně doufáme, že budete nás blog číst se stejným potěšením, jako loni 🙂

 

 

Událost, o které budeme dnes psát, má kořeny v druhé polovině roku 2017, ale je natolik zajímavá, že stojí za zmínku i dnes. Jedná se o poslední čínskou inovaci v letectví: do vzduchu se po devíti letech vzneslo nové letadlo, schopné přistávat na vodě. Což by za normálních okolností neznělo bůhvíjak zvláštně, protože to vlastně není nic nového: již dříve existovala letadla-hydroplány, která dokázala přistávat na vodě a přepravovat nejen náklad, ale také cestující nebo dokonce vojáky. Nicméně tento typ letounu, AVIC AG600, připomíná svými rozměry Airbus A320 nebo Boeing 737. Je obrovský – největší na světě ve své kategorii. Číňané ho plánují využít především k praktickým účelům, měl by mít hlavně požární a záchranářskou funkci. Dal by se ale také využít v armádě.

 

 

Zdroj: Reuters/China Stringer Network

 

 

Rozpětí křídel tohoto obra dosahuje 38,8 metru a maximální vzletová hmotnost se pohybuje kolem 53,5 tun. Ačkoli existují podobně velká dopravní letadla (například zmiňovaný Boeing 737), není a nikdy nebyl žádný větší stroj, který by byl obojživelný.

 

Zajímavé je, že nový hydroplán vznikl v době, kdy jemu podobné dávno odpočívají v propadlišti dějin. Dnes jsou v provozu především malé stroje, které navíc létají především vyhlídkové lety nebo velice krátké vzdálenosti mezi ostrovy v Jihočínském moři. Tento obrovský hydroplán je tak něco zcela nového a unikátního.

 

 

Zdroj: Reuters/China Stringer Network

 

 

A zvláštní je tento velikán nejen vzhledem, ale také funkcí, protože nebude mít za úkol přepravovat cestující. Bude používán hlavně pro praktické účely. Stroj mohou používat například hasiči nebo záchranná služba, v případě potřeby dokonce i vojáci. A že taková potřeba nastane, je téměř jisté, protože Čína je rovněž vojenská velmoc. Jejím plánem je například kroužit s hydroplánem kolem ostrůvků v Jihočínském moři – sporného území, které si spolu s ní nárokují Vietnam, Malajsie, Filipíny, Brunej a Taiwan. Vzhledem k tomu, že hydroplán nepotřebuje tankovat tak často (má doletovou vzdálenost až 4500 km), je to určitě strategický krok. Budoucnost však teprve ukáže, jestli se konstrukce takových strojů vyplatí nebo jestli tento model zůstane spíš kuriozitou.

 

Na video prvního startu hydroplánu se můžete podívat zde.

 

Jak bylo již zmíněno, dříve se takovéto stroje používaly mnohem více. Známý je například provoz létajícího člunu, podobného hydroplánu, který přepravoval cestující ze Záhřebu na chorvatské ostrovy. Hydroplány se také používaly v námořních letectvech během ozbrojených konfliktů a válek – byly součástí výzbroje bitevních lodí. Později je nahradily letadlové lodi a helikoptéry.

 

Zdroje:

Český rozhlas.

Česká televize. 

Blesk. 

Týden. 

 

 

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz