O korálových útesech

11.7.2018

 

Po krátké prázdninové přestávce jsme zase zpět, s malou změnou do budoucna, a to takovou, že příspěvek se na našem blogu bude objevovat jednou týdně namísto původního intervalu dvou, a to konkrétně každou středu.

 

Dnes se tématicky opět vrátíme k přírodě a její ochraně, neboť to je neustále rezonující téma. A zpráva, o které se rozepíšeme, si jistě pozornost zaslouží: Světová organizace UNESCO vyřadila korálový útes v Belize ze seznamu ohrožených přírodních a kulturních památek, a to nikoli proto, že by došlo ke katastrofě a útes byl nenávratně poničen, ale právě naopak – proto, že již ochranu nepotřebuje. V rámci záchrany tohoto ekosystému došlo k úžasným úspěchům.

 

Zdroj: Wikimedia Commons Autor: Toby Hudson (původní článek)

 

Korálový útes, obklopující pobřeží Belize, má délku přes 298 km. Žije zde přes 500 druhů ryb, 106 druhů korálů, několik druhů želv a velké množství bezobratlých živočichů. Mezi nejzajímavější obyvatele této oblasti patří kapustňák – mořský savec, dosahující váhy až 600 kg.

 

Odkaz na fotografii zde.

 

Oblast belizského korálového útesu se skládá ze 400 větších i menších ostrovů, 3 atolů a mnoha mangrovů a lagun. Tvoří čtyři pětiny Meziamerického korálového bariérového systému, začínajícího u poloostrova Yucatán a táhnoucího se až k Hondurasu. Je to největší korálový útes na severní polokouli a druhý největší korálový útes na světě, hned po australském Velkém bariérovém útesu. V UNESCO je od roku 1996, na seznam ohrožených objektů se dostal v roce 2009, především kvůli nadměrné těžbě a průniku těžkého průmyslu do důležitých a dříve nenarušených oblastí. S tím je teď doufejme konec, a to také díky belizské vládě, která se k situaci postavila čelem, investovala obrovské množství peněz a docílila mimo jiné také toho, že se některé části korálového útesu staly rezervacemi s přísným zákazem jakéhokoli lidského narušování přirozeného ekosystému, včetně rybolovu. Takových zón je v současnosti sedm, a tvoří přibližně 12% celé oblasti. V roce 2017 bylo navíc vyhlášeno úplné moratorium na těžbu ropy i veškeré aktivity, spojené s jejím hledáním.

 

(Fotografie z původního článku.)

 

Bohužel, ne všechny státy se mohou chlubit takovými úspěchy. Na rozdíl od toho belizského se australský Velký bariérový útes přirozeně neobnovuje, a korály postupně blednou (zcela vybělený korál umírá a již se neobnovuje).

 

Zdroj: Wikimedia Commons

 

Od roku 1998 již došlo ke čtyřem takovým blednutím korálů, poslední dva případy nastaly rekordně rychle po sobě, takže korály neměly žádnou šanci se obnovit. Jediná část útesu, kde ještě nedochází k rozsáhlým škodám, je ta nejjižnější, kde je nejchladnější voda (zásadní faktor pro udržování korálů – teplota vody ovlivňuje existenci barevných řas, které pro korály fungují jako zdroj kyslíku a živin). Bohužel je fakt, že k ničení Velké bariérové oblasti nepřispívají pouze lidé, ale také příroda sama – předposlední bělení útesů měl například na svědomí jev El Niňo. Lidským faktor například ovlivňuje rostoucí teplotu oceánů či zvyšování jejich kyselosti.

Jediná možnost, jak Velký bariérový útes ještě zachránit, je dle vědců snížení emisí skleníkových plynů, což ovlivní teplotu oceánů.  A je nutné podotknout, že Austrálie se snaží – hlavní město Canberra slíbila na záchranu dva tisíce kilometrů dlouhého útesu miliardu australských dolarů.

 

Ohledně špatného stavu oceánů už jsme se rozepisovali několikrát, takže jistě dobře víte, že zvýšená teplota vody v oceánech není jediná těžkost, s kterým se jednotlivé státy potýkají. Obrovským celosvětovým problémem je především přítomnost plastů. Podnikají se kroky, které by měly množství plastů obecně snížit, o některých jsme se zde již zmiňovali, souhrn najdete v tomto článku na našem blogu. Státy pracují především „v malém“ – v dnešní době se hodně mluví například o zákazu jednorázových plastových brček –  a jednotlivé firmy také; stejně jako ostatní i my se snažíme fungovat ekologicky, a tak jsou téměř všechny naše dodávky tvořeny materiálem z recyklovaného plastu, tzv. regranulátu.

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz