Novým rokem 2019 s radostí, pocitem štěstí a vděčnosti

9.1.2019

 

V prvním příspěvku nového roku 2019 začneme optimisticky a pozitivně, abychom se dobře naladili. V časopise Forbes vyšel článek Michaely Černé, ve kterém předestírá, že i přes veškeré ošklivé prognózy, katastrofy a tragédie, kterých je vždy víc než dost, na tom svět vůbec není tak špatně, jak by se mohlo zdát.

 

Pro více detailů a odkazy na konkrétní zprávy můžete navštívit přímo stránky časopisu Forbes, zde.

 

 1. Poprvé za posledních 10 tisíc (!!) let nežije většina obyvatel zeměkoule pod hranicí chudoby. I přesto, že celkový počet obyvatelstva se neustále zvyšuje.
 2. Lidstvo zažívá éru nejnižší nezaměstnanosti za osledních 40 let. Globální nezaměstnanost je 5,2 procenta, Česká Republika je se svými 2,5% na světovém 18. místě, a na 2. místě v zemích EU. Obrovský úspěch!
 3. Ozonová vrstva nad Arktidou by se do 10 let měla zcela obnovit. Nad zbytkem světa se při současné situaci a přístupu k životnímu prostředí obnoví do roku 2060.
 4. Přes 200 globálních firem se zavázalo, že do roku 2025 budou všechny jejich obaly recyklované, recyklovatelné nebo alespoň kompostovatelné. Jako příklad můžeme uvést Coca-Cola, H&M nebo Nestlé. Firma Adidas se zase zavázala, že do roku 2024 přejde na používání recyklovaných plastů – již teď se objevují první vlaštovky, nová kolekce bot Parley je vytvořená z plastů, vylovených z oceánu. Firma Starbucks zase uvažuje o zákazu plastových brček, podobně také McDOnald’s nebo IKEA.
 5. Čína zakázala obchod se slonovinou. Tento fakt přijalo až 90% obyvatel s povděkem. Zájem o nákup zatím klesl na polovinu, a stále se snižuje.
 6. Až 70% lidí postupně snižuje svou potřebu masa nebo se masa zcela vzdává. Vegetariánství a veganství je čím dál běžnější.
 7. Podle dat Světové zdravotnické organizace WHO radikálně poklesl v Evropě počet teenagerů, konzumujících alkohol.
 8. Tunisko jako první země arabského světa schválilo zákon, který zaručuje ženám rovnost při dědickém řízení, popřelo tak islámskou šaríu.
 9. Ani s demokracií, která se dnes velmi často a velmi ráda skloňuje zepředu i pozpátku, to není tak zlé, jak by se mohlo zdát. Podle průzkumu je 6 z 10 zemí světa demokratických, což je od druhé světové války rekord.
 10. Česká studentka navrhla ekologický obal na kávu, který by mohl nahradit špatně recyklovatelné hliníkové kapsle. Je vytvořen z běžného kuchyňského odpadu, přeměněného do nového materiálu.
 11. V mnoha zemích světa začíná být levnější budovat alternativní zdroje energie, než spalovací elektrárny. V druhé polovině roku 2018 se snížily náklady na výrobu solární elektřiny o 14% a větrné o 6%. Pozitivní prognóza do budoucna, pokud bude tento trend pokračovat.
 12. Podle českých vědců je i přes každoroční brblání zemědělců v Evropě nejvíc vody za 1000 let, posledních 90 let je nepopiratelně nejvlhčích.
 13. 300 módních řetězců a značek se zavázalo, že přestane prodávat oblečení z mohéru. Toto rozhodnutí padlo poté, co světová organizace PETA zveřejnila, jak se se zvířaty v chovu zachází. Asos zašel ještě dále, a přestal prodávat i výrobky z kašmíru, peří a hedvábí.
 14. Švýcarsko učinili podobné rozhodnutí, a to s ohledem na metodu zpracování humrů. Je běžnou praxí, že se tato zvířata vaří zaživa ve vroucí vodě, a je dokázáno, že přitom trpí. Ve Švýcarsku si proto již humra v restauraci nedáte.
 15. Do Česka se vracejí vzácná zvířata. Žije tu 80 rysů a kolem 30 vlků, semtam můžete v horských oblastech potkat i medvěda. Pokud vás tato problematika zajímá, navštivte web www.selmy.cz.
 16. Uprchlická krize – na tisíckrát skloňované téma. Některé politické strany a nespočetně jednotlivců kalkulují s tvrzením, že uprchlíci si ve společnosti nedovedou najít práci a jsou proto přítěží. Loňského roku ale v Německu získalo zaměstnání přes 300 tisíc uprchlíků, což je dvojnásobek předchozího roku.
 17. Ještě jedna zpráva ohledně sucha: je možné proměnit poušť v oázu! A to za pomoci technologie, vyvíjené českými vědci, které bude představena na Expu 2020 v Dubaji. Metoda SAWER (Solar Air Water Energy Resource) dokáže získat vodu z pouštního vzduchu a kultivovat poušť v úrodnou půdu.
 18. Česko je 7. nejšťastnější země Evropy! Předstihly nás pouze severské země, Francie, Británie a Rakousko.

 

I my do nového roku kráčíme s optimismem. Na vaší cestě rokem 2019 vám přejeme totéž!

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz