Co nového ve světě fotografie?

19.2.2018

 

Poslední blogový příspěvek o dronech jsme končili tím, že jsme vám poskytli možnost prohlédnout si nejlepší fotky, vytvořené drony, z fotografické soutěže 2017 Skypixel Photo Contest. Ale bohužel si téměř nikdo nemůže dovolit koupit drona jen proto, aby lépe fotografoval. Fotografování z mobilu má sice své výhody (tak například fotomobil autorky článku je o poznání kvalitnější, než její deset let starý fotoaparát!), ale někteří lidé dávají přednost technice, kde si mohou nastavit vše, co potřebují, ručně. Klasické fotoaparáty mohou být navíc designově velice propracované. (Ačkoli je nutno dodat, že v tomto ohledu už musíme většinu fotoaparátů popsat spíš jako „moderní“, než „klasické“.) Následující fotografie jsou toho důkazem.

(Odkazy na fotografie: č.1, č.2., č.3., č.4)

 

 

 

Jedna z novinek ze světa fotografie, která se tento rok objeví na trhu, pochází od Panasonicu. Je to poddruh Lumix, konkrétně Lumix GX9, s výklopným hledáčkem a displejem.

 

 

(Zdroj: citovaný článek)

 

 

K čemu je takovýto fotoaparát dobrý, co jsou jeho největší přednosti, proč byste si měli koupit zrovna tento typ? To souvisí s fenoménem zvaným „pouliční fotografie“. Toto umění rozhodně není jednoduché – člověk musí mít postřeh, trpělivost a především odvahu fotografovat cizí lidi. Ne každý je toho schopný tak dobře, jako například nejznámější pouliční fotografka Vivian Maier . A dokonce i ona používala celý život dvouokou zrcadlovku, do které se fotograf dívá kolmo k zemi a tak si objekt vůbec nemusí všimnout, že ho někdo fotografuje.

 

A přesně tím se vyznačuje nový fotoaparát od Panasonicu (a samozřejmě i jiné druhy, které mají například výklopné displeje). Má otočný elektronický hledáček (80°, rozlišení 2,76 Mpix) a dá se použít například i na fotografování v ostrém slunci, kde na displeji obyčejně není nic vidět. A samozřejmě také pro tajné fotografování lidí 🙂 (Nicméně je samozřejmě nutné být obezřetný a nefotografovat na místech, kde je to zakázáno, a také nezveřejňovat snímky lidí chaoticky a bez rozmyslu, protože by nám v nejhorším případě mohla hrozit i žaloba.)

Pro bližší technické informace o tomto fotoaparátu doporučujeme podrobně si přečíst článek Jana Kužníka, z kterého jsme při tvorbě tohoto textu vycházeli.

 

 

Další fotografickou novinkou tohoto roku je cestovatelský kompakt Lumix TZ200, který nejen překonává všechny fotomobily, ale má i jiné skvělé technické parametry. Pro bližší informace opět doporučíme nastudovat si citovaný článek. Ve zkratce je ale nejzajímavějším aspektem tohoto fotoaparátu rozsah zoomu, širokoúhlost objektivu a zaostření.

 

 

(Zdroj: citovaný článek)

 

 

A ještě dvě zajímavosti na závěr.

 

Pokud rádi fotografujete, určitě jste zaregistrovali, že existují tzv. instantní fotoaparáty, založené na technice starých polaroidů – uděláte fotografii a přístroj vám ji automaticky a okamžitě vyvolá a vytiskne. Navíc jsou tyto speciality designově velice přitažlivé, jako například tato velice populární značka Instax Mini.

(Zdroje: č.1, č.2.)

 

 

 

Druhou zajímavostí je fotoaparát, který fotí „sám“ – spoušť za vás stiskne umělá inteligence. Tento produkt vydala společnost Google pod názvem Google Clips. Fotoaparát umístíte tam, odkud chcete vytvářet fotografie, a jednoduše odejdete. Fotoaparát sám bude automaticky fotografovat v té chvíli, kdy to vyhodnotí jako optimální. Tento zázrak moderní techniky bohužel ještě není dostupný v České Republice, ale můžete ho pořídit v Americe za cenu 249 dolarů (cca 5100 korun). A možná bychom vám to dokonce i doporučovali, protože v Čechách bude určitě o dost dražší.

 

Přístroj zvládne pozorovat své okolí až tři hodiny, a během toho času dokáže téměř neuvěřitelné věci. Umělá inteligence neustále vyhodnocuje obraz, který má před sebou, sleduje kompozici, výraz tváří, nasvětlení scény, a dokonce rozpozná i to, jestli se daný objekt tváří, že chce být vyfocený nebo ne. 🙂 Navíc dokáže identifikovat i špatné snímky a okamžitě je smazat.

 

 

 

 

Veškeré vyhodnocování obrazu probíhá přímo ve fotoaparátu, takže se nemusíte bát, že vám jakékoli osobní / duševní vlastnictví unikne online. Proces přenosu fotografií funguje tak, že se z aplikace v chytrém telefonu přihlásíte k aparátu a vyberete a stáhnete záběry, které chcete. Pro další technické informace se podívejte na odkaz.

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz