Nová sezóna a nové silnice

9.4.2018

 

Dnes něco málo o dálnicích, rychlostních komunikacích a silnicích, a to jak z pohledu stavitelů, tak běžných lidí.

 

Jak všichni víme z vlastní zkušenosti, někdy je i při běžné cestě do práce dost problematické najít způsob, jak se nedostat do kolony. (A to nemluvíme pouze o dálnici D1, která je těmito těžkostmi již nechvalně proslulá.) V Pardubicích a jejich okolí to bude tuto sezónu obtížnější, než jindy, jak ve svém článku píše Martin Zlínský.

 

Už dnes to není se sjízdností okolo Pardubic zrovna ideální. Je zavřený tah od dálnice D11, neprůjezdný příjezd od Chrudimi (perličkou je, že až do povolení této uzavírky o ní město, respektive odbor dopravy magistrátu, vůbec nevěděl), a navíc by se brzy měla začít opravoval silnice od Přelouče. Dále pak velmi frekventovaná silnice mezi Volčí a Rohovládovou Bělou, silnice ze Starého Hradiště na Pardubice (převaděče z Pardubic na dálnici D11 a opačně), cesta kolem Břehů, Přelouče a Val (náhražková trasa pro řidiče, kteří nemohou využít chrudimský příjezd), křižovatka v Dražkovicích a hovoří se i o omezení příjezdu do Pardubic přes Popkovice (od Chrudimi). Což by znamenalo, že řidiči už nezbyde jediná možnost, jak se vyhnout kolonám a trasu objet, protože nebude kudy. Primátor města Pardubic Martin Charvát se rozhodl, že to ve spolupráci s hejtmanem Martinem Netolickým nedopustí, a stavbu se pokusí nafázovat. Zatím to vypadá, že jeho snaha se setká s úspěchem, protože tentokrát je situace opravdu nezáviděníhodná; poslední zmíněný plán na opravu (Popkovice) by se tedy možná mohl odložit. Primátorovi Pardubic také hraje do karet to, že na podzim se konají krajské volby, a tak je na místě udržovat potenciální voliče když ne přímo v dobré náladě, tak alespoň ve snesitelné.

 

Podle hejtmana Netolického se ale obecně s takovýmito situacemi, kdy se naplánuje několik oprav souběžně, nedá nic moc dělat. Vyjádřil se v tom smyslu, že když se rozhodnou stavět zároveň ŘSD (Ředitelství silnic a dálnic), kraj i město, je velice těžké to zkoordinovat. Všichni účastníci totiž chtějí investovat ve chvíli, kdy zrovna mají finance.

 

Další stavba, která by se měla realizovat v nejbližší době (přesněji řečeno v polovině května) je pokračování dálnice z Hradce Králové na Polsko, a to v jedné části úseku Smiřice-Jaroměř (na další zatím nemají potřebná povolení, predikce jejich získání je do konce roku 2018). Větším problémem je úsek Hradec Králové-Smiřice, kde sice existuje povolení na část Předměřice nad Labem-Smiřice, ale již ne na úsek Hradec Králové-Předměřice. Důvodem je blokace realizace hnutím Děti země – je nutno opakovat řízení. Stavba obou úseků by měla trvat dva a půl roku, pokud bude vše probíhat tak, jak má. (autor článku: Jiří Fremuth)

A poslední zpráva je z olomouckého kraje (autor článku: Petra Klimková) a týká se dostavby dálnice D1 u Přerova. Od minulého týdne pokračuje územní řízení (Přerov-Říkovice), které bylo přerušeno kvůli soudnímu sporu hnutí Děti země s ministerstvem životního prostředí. Bylo pozastaveno na tři měsíce, než 29. března padl rozsudek u ostravského krajského soudu – zamítnutí žaloby.

 

A co bylo předmětem sporu? To, že MŽP odmítlo odvolání hnutí proti povolení výjimky z ochrany u šestadvaceti zvláště chráněných druhů živočichů, žijících na trase plánované dálnice. Děti země ale dle jejich předsedy Miroslava Patrika plánují kasační stížnost a také se chystají napadnout územní a stavební řízení k dálnici, to vše za podpory spolu Krajina Dluhonice. Přes Dluhonice má úsek také vést, a cílem obou hnutí je kromě ochrany živočichů právě tomuto zabránit. Tímto krokem rozhodně územní rozhodnutí opět posunou.

 

Co si o této problematice myslíte vy? Domníváte se, že jsou kroky hnutí Děti země a Krajina Dluhonice oprávněné a ospravedlnitelné? Nebo byste dali přednost rychlejšímu dokončení dálnice a původní trase i za cenu nezbytného poškození krajiny?

 

Naše firma se svým způsobem angažuje v obou problematikách – jak ve stavitelství silnic, tak v ekologii.

Ohledně silničářství bychom rádi uvedli, že v roce 2006 jsme se s naší přísadou Licomont BS 100 podíleli na výstavbě dálnice D11 (tedy té zmiňované v článku) v úseku Poděbrady-Hradec Králové. Tento úsek stavěla firma Skanska a Licomont BS 100 byl použit do ložních vrstev vozovky. Jednalo se o směsi typu VMT, neboli směsi s vysokým modulem tuhosti, které se používají na velmi zatížené úseky komunikací. Tato přísada byla rovněž použita v roce 2006 při výstavbě dálnice D8 v úseku Ústí nad Labem-Trnice-státní hranice. Použití této přísady se velmi osvědčilo, oba úseky, kde byla použita, fungují bez problémů.

 

Ohledně našeho přínosu k ekologii, již jsme několikrát zmiňovali, že zákazníkům dodáváme tzv. plastový regranulát, což jsou vysokohustotní a nízkohustotní  recyklované plastové granule. Přispíváme tak k trendu recyklovatelnosti, protože z těchto granulí je možné znovu vyrábět nové produkty.

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz