Nátěry na dřevo aneb Za plotem

29.11.2017

 

Jak jsme avizovali v jednom z předchozích článků, budeme se tentokrát zabývat nátěry. Nejprve obecná věta na úvod: nátěrů je celá řada, dají se použít ve většině oborů, jak průmyslových, tak i neprůmyslových, a rozdělují se podle nejrůznějších charakteristik. Což běžnému uživateli mnoho nenapoví, říkáte si. Proto se tedy v tomto článku pokusíme být o něco konkrétnější a budeme se soustředit na jeden specifický typ nátěrů, a to na nátěry na  dřevo. (A zkusíme vám také trochu poradit, pokud byste chtěli například natírat plot 🙂 ) Informace, které našim čtenářům předestřeme, pocházejí především ze stránek Český kutil, konkrétně z článku, sepsaném firmou Sincolor, s kterou jsme dříve spolupracovali.

 

Pokud vlastníme nějaké dřevěný exteriérový objekt (pod což se schová plot, kůlna, pergola, zahradní domek, ale třeba i celá dřevostavba nebo roubenka), je potřeba vybrat si pro údržbu nátěr, který poskytuje dostatečnou UV ochranu před slunečním zářením. Většina z nás kvůli tomu používá opalovací krém, a podobně se musíme postarat i o dřevo. Pokud bychom to neudělali, nátěr by se mohl začít loupat, blednout nebo úplně opadat. Vybereme si k tomu tenkovrstvý plně transparentní nátěr nebo pigmentovaný nátěr (lazuru), nebo dáme přednost klasickým barvám, které zakryjí strukturu dřeva.

 

 

(Fotografie pochází z těchto stránek firmy Unibrick)

 

 

 

Lazura se doporučuje ve chvílích, kdy chceme zachovat původní vzhled dřeva a dodat mu jen nějaké charakteristiky navíc. Jak se taková lazura nanáší a jak vypadá výsledek, se můžete podívat ve videu z odkazu. Náš zákazník, firma Colorlak (autor videa), poskytuje například speciální olejovou jednovrstvou polomatnou lazuru na dřevo. Tato lazura se používá, citujeme, „k penetračním jednovrstvým lazurovacím nátěrům dřeva, dřevovláknitých desek a podobných porézních materiálů na bázi dřeva, pro exteriérové i interiérové použití“. Díky této lazuře je dřevo už po prvním nátěru chráněno proti povětrnosti a UV záření. Je určená především na dřevěné plochy v exteriérech, jako například domy, chaty, sruby, ploty a pergoly. Na první pohled není příliš poznatelná, neboť se přizpůsobí vzhledu dřeva a výrazně ho nezabarvuje. Firma Colorlak nabízí mnoho druhů lazur.

 

 

Pro transparentní, polotransparentní či pigmentovaný nátěr můžeme také použít přímo lazurový olej. Je to směs s přídavkem přírodních olejů, například lněného, palmového, sójového nebo konopného. Olej zabraňuje vysychání a popraskání lazury, tedy bude určitě dobře odolávat horkým letním teplotám. A kdybychom stále nebyli spokojení, můžeme použít klasickou lněnou nebo napouštěcí fermež, která se doporučuje aplikovat především na starší objekty, které byly již předtím fermeží ošetřené.

A ještě poslední věc k lazurám: jak to udělat, abychom nemuseli další rok natírat plot, ošetřený lazurou, znovu? Samozřejmě potřebujeme správný odstín, ale to je ten nejmenší problém. Důležitější je UV ochrana a doba garance funkčnosti nátěru. Z toho důvodu nebudeme kupovat tu nejlevnější lazuru, nemuselo by se nám to vyplatit (tyto většinou nejsou tolik odolné proti povětrnostním vlivům a garance funkčnosti je tedy snížená). Hodí se také informace o vydatnosti, která nám sděluje, kolik m² natřeme z jedné kilové plechovky. Samozřejmě ale nesmíme brát toto číslo jako konečné, protože všechny zmíněné charakteristiky závisí ještě na savosti podkladu (jestli je dřevo suché, mokré, hoblované nebo zbroušené) a na aplikačním náčiní.

 

Tak například, pokud bychom měli hoblované dřevo a chtěli bychom na něj aplikovat přírodní nátěr, mohli bychom si po zralé úvaze vybrat konopný napouštěcí olej. Takové má například již zmíněná firma Sincolor.

 

 

Pokud nechcete lazuru, protože se vám konkrétní dřevo vizuálně příliš nelíbí nebo protože je objekt poskládán z několika druhů dřeva (nebo dokonce z odpadního dřeva), můžete použít klasické barvy.

 

Nicméně v obou případech (lazura, barva) musíte počítat s tím, že dřevo je přírodní materiál a tedy může podléhat vnějšímu i vnitřnímu poškození. Riziko jsou nejrůznější škůdci (nejen červotoč!), ale také mechy nebo plísně. Pro první vrstvu se tedy doporučuje penetrace, která napustí dřevo do hloubky. Na to se dobře hodí nátěry na bázi polyuretanu, například tento, od našeho zákazníka Building Plast / Barvy Sokrates. Pokud máme nebo tušíme, že budeme mít problém s vlhkým dřevem a tedy s případnou plísní, měli bychom sáhnout po dvousložkové epoxidové bezrozpouštědlové barvě, která zamezí tvorbě plísní. Takové dodává například náš zákazník Stachema.

 

 

My vám sice s výběrem lazury či barvy na plot nepomůžeme, ale díky našim aditivům a ostatním surovinám si můžete být jistí, že odvedeme dobrou práci i v pozadí vašeho projektu. Pro nátěry na dřevo můžeme již zmíněným i potenciálním firmám nabídnout nejrůznější vosky, vhodné jak do lazur, tak do klasických barev, nebo například blokátory taninu, které zabrání vzniku taninových skvrn v nátěru.

 

Samozřejmě dodáváme i suroviny pro průmyslové nátěry, ke kterým se dostaneme v příštím příspěvku.

 

A na závěr několik zajímavých obrázků, jak také může vypadat natřený dřevěný plot. 🙂

 

 

 

(Fotografie pochází odsud.)

 

 

 

 

 

 

 

 

(Všechny předcházející fotografie pochází z tohoto článku.)

 

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz