Nástup elektromobilní éry

29.1.2018

 

V minulém příspěvku jsme si povídali o prototypu auta budoucnosti, které ale bohužel ustrnulo v minulosti. Tentokrát to bude o autu, které se, doufejme, do podvědomí lidí dostane a budoucnost bude jeho silnou stránkou. Krycí název Byton, prototyp barvy matně šedivé, chytrý elektromobil s obří interaktivní obrazovkou.

 

 

(Všechny fotografie tohoto vozu pochází z citovaného článku).

 

 

Tento automobil byl poprvé předveden na světovém veletrhu spotřební elektroniky, o kterém jsme již v jednom příspěvku psali. Je dlouhý téměř 5 metrů, široký téměř 2 metry a vysoký něco přes 1,5 m. A dle komentáře expertů je to možný přímý konkurent americké Tesly Elona Muska.

 

Něco technických informací: výkon 202 kW (272 koní) v základní a 345 kW (476 koní) ve vylepšené verzi, pohon na všechna čtyři kola, dojezd 400-520 km (v závislosti na baterii), a co je nejdůležitější a také nejzajímavější, má v porovnání s ostatními prototypy největší rychlost dobíjení – za půl hodiny se dostanete na 80% celkové kapacity baterie, což je dojezd 320-400 km.

 

 

 

 

V souvislosti s dobíjením baterií se nabízí myšlenka, že by tento typ elektromobilu využíval dobíjecí stanice Tesly. Její majitel, Elon Musk, s touto myšlenkou již dříve souhlasil a zhodnotil spolupráci jako možnou.

 

Jak jsme již psali dřív a jak naši čtenáři pravděpodobně vědí, elektromobilů existuje několik druhů a z laického pohledu se od sebe příliš neliší. Tento automobil – který je ve skutečnosti startupem z Číny, založeným bývalými zaměstnanci BMW – má ale jednu obrovskou výhodu, kterou ostatní elektromobily zatím nedisponují, a to je „chytrost“. Když se řidič k autu přiblíží, to ho automaticky rozpozná pomocí kamer, otevře mu dveře a seřídí vše podle původního řidičova nastavení. A pokud by byl přeci jen s něčím nespokojený, může použít tablet, zabudovaný doprostřed volantu, na kterém se dají například přepínat světla, dávat blinkry nebo upravovat okolní teplota.

 

 

 

 

To ale není jediná obrazovka, která se v autě nachází. Další je zabudovaná místo palubní desky. Ovládá se dotykem, hlasem, pěticí gest nebo mobilní aplikací. Dá se na ní sledovat trasa, obraz ze zadních kamer (což se docela hodí, protože auto překvapivě nemá zpětná zrcátka), ale také se na ní dá pustit film (!), naplánovat schůzka (!), surfovat na internetu (!) nebo zkontrolovat puls a krevní tlak (!!). Nic z toho se ale prozatím nedoporučuje dělat za jízdy! Maximálně že byste si chtěli ověřit, jestli je rozumné stát v hodinové zácpě, aniž by vám tlak vyletěl do závratných výšin. 🙂

 

Nicméně, doba velice pokročila a tak se může stát, že si při dlouhé, nezáživné jízdě za hranice film opravdu pustíte. Byton je totiž samořídící, a již teď nabízí autonomii 3. stupně. To znamená, že trochu pozor na cestu dávat musíte, ale moc se u toho nenadřete. Do tří let by měla autonomie automobilu postoupit až na 4. stupeň, což – když to trochu přeženeme – bude znamenat, že se za jízdy budete moci i trochu prospat. 🙂

 

A víte, co je na tomto elektromobilu nejlepší? Není tak finančně nedostupný, jako například automobily z Tesly. Tento chytrý vůz si totiž budete moci zakoupit za necelý milion korun! Sériová výroba se plánuje na rok 2019 v Číně, o rok později se automobily mají dostat do Evropy. Máme se na co těšit!

 

 

Na závěr, zmiňovali jsme, že prototyp Elona Muska, o kterém jsme se již zmiňovali v jiných článcích, a Byton rozhodně nejsou jedinými elektromobily na trhu – tato problematika začíná nabírat poměrně vysoké obrátky a jsou i jiné firmy, kteří se na ekologickém autu chtějí „přiživit“. Na následujících obrázcích si můžete prohlédnout další možnosti, pokud o elektromobilu uvažujete:

 

 

The INFINITI Prototype 9 is a celebration of Nissan Motor and INFINITI’s ingenuity, artistry and craftsmanship. It represents a reimagining of a 1940s race car with time-honored production techniques employed to realize its retro design. 

 

 

Roadster od Tesly.

 

 

XING Mobility 1 Megawatt.

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz