NASA

16.8.2018

 

Již delší dobu jsme se nevěnovali raketové technice, především proto, že Elon Musk je jenom jeden a jeho neobyčejný projekt nejspíš hned tak někdo nezopakuje. Nicméně to nutně neznamená, že se v raketovém průmyslu nic zajímavého neděje. Tak například, americká raketová organizace NASA – National Aeronautics and Space Administration –  před nedávnem oslavila 60 let svého vzniku. 

Historie NASA v kostce vypráví o tom, jak spolu v roce 1957 soutěžily právě Amerika se Sovětským svazem o to, kdo bude světovým technologickým lídrem. Problematické bylo především to, že o kosmické projekty se jen v Americe rvalo několik organizací – námořnictvo, letectvo, pozemní armáda. Proto se tehdejší prezident Dwight Eisenhower rozhodl veškeré výzkumy s vědeckým charakterem převést do jedné civilní organizace, nezávislé na vojenských silách. Tato vznikla na základě Národního poradního výboru pro letectví, který tehdy existoval jako jediná civilní skupina s tématikou blízkou kosmickým výzkumům, bylo to 1. října 1958.

 

Bohužel novou organizace Sovětský svaz stejně předstihl, když v roce 1961 poslal do vesmíru Jurije Gagarina a Germana Titova. Američané poslali do vesmíru svého kosmonauta až o rok později, 1962; byl to John Glenn. Nastala éra soutěživosti v pravém smyslu tohoto slova: například prezident John Kennedy vyhlásil v květnu 1961, že do konce desetiletí dostane lidi na Měsíc a zpět. Měl mu k tomu posloužit zbrusu nový projekt – Apollo. V roce 1969 se to konečně podařilo, a divadlo sledovalo přes 3000 novinářů. Další milion lidí měl tu možnost sledovat let ze vzdálenosti jen necelých 15 km od místa činu, za hranicemi floridského kosmodromu. O několik dnů později bylo napůl vyhráno, když Neil Armstrong s Buzzem Aldrinem přistáli na povrchu Měsíce a padla ikonická slova o malém kroku pro člověka, ale velkém kroku pro lidstvo.

Naposledy Apollo letělo v prosinci 1972. Projekt měl naprosto nedozírnou důležitost, a to nejen v souvislosti s raketovým výzkumem: díky požadavkům raketových inženýru se k nám dostala tranzistorová rádia a stolní počítače o 5-10 let dříve, než by tomu bylo bez kosmického výzkumu. Projekt se rovněž vyplatil osminásobně: zatímco daňoví poplatníci zaplatili 25 miliard dolarů, z projektu se zpět vrátil osminásobek.

V roce 1975 došlo k něčemu nečekanému, a to k pokusu o spolupráci dvou kosmických velmocí – lodě Sojuz a Apollo byly na oběžné dráze spojeny. Nicméně vše ztroskotalo na sovětské špionáži a vpádu Rudé armády do Afghánistánu. Američané začali vymýšlet nový kosmický stroj, a to raketoplán. V roce 1981 odstartoval prototyp Columbia, ale jeho existence příliš dlouho netrvala; nedlouho poté bohužel došlo k havárii, při které celá posádka (7 astronautů) zahynula. Raketoplány obecně dolétaly v létě 2011, byly již příliš zastaralé a doprava do vesmíru s nimi nebyla ani levnější. Následoval projekt kosmických lodí a silných raket, což vedlo k vybudování Mezinárodní kosmické stanice ISS.

Během následujících 30 let obletěly NASA automaty téměř všechny planety sluneční soustavy, zprávy vysílaly desetiletí. Sovětským strojům se povedlo pouze prozkoumat Venuši, nedoletěli ani k Marsu.

A jaké je situace dnes? V lednu 2004 vyhlásil George Bush, že do léta 2019, k 50. výročí Apolla 11, se Američané vrátí na Měsíc a někteří astronauti poletí na Mars. To je bohužel na základě nedostatku financí a odporu všech následujících prezidentů zcela nemožné. Pokud tedy nesledujete nejnovější trendy v kosmickém inženýrství a nedůvěřujete například společnosti SpaceX (vlastníkem je již zmiňovaný Elon Musk), stroji Starliner od továrny Boeing (obě míněné jako hlavní spravovatelé ISS) nebo například lodi Orion (oficiálně zvané Multi-Purpose Crew Vehicle), která má odstartovat bez posádky příští rok a doletět na Měsíc.

Lunární základna má předpoklady 10 let, případné výlety na Mars 30 let. Tentokrát nebudou ale USA soupeřit s Ruskem, nýbrž s Čínou.

 

 

 

 

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz