Létající automobil

4.6.2018

 

Mysleli jste si, že létající auta patří jenom do knižního a filmového žánru sci-fi? Že Leonardo da Vinci byl blázen? Že není možné, aby člověk vzlétl jinak, než v letadle?

 

Podle nizozemské firmy PAL-V jste na omylu 😊 Tato firma představila na autosalonu v Ženevě 2018 (proběhl v březnu, už jsme o něm psali) první létající auto na světě. A mělo by být plně funkční – již dnes si ho můžete zakoupit objednáním na webových stránkách firmy. Dodávky by dle serveru televize CNBC měly být zahájeny v roce 2019, jakmile model získá bezpečnostní certifikaci. (Podobně na tom je model Aeromobil od stejnojmenné slovenské firmy, na ten si ale počkáte až do roku 2020)

 

 

 

 

A jak takový „obojetný“ stroj vypadá? Rozhodně ne jako klasický automobil, jak můžete vidět na obrázcích. A dokonce ani jako letadlo. Konstrukčně se jedná o tzv. vírník, pro jízdu na silnici připomíná tříkolku. A na silnice opravdu bude smět – je první letounem, homologovaným na silniční provoz. Jeho rychlost bude na silnici maximálně 160 km/h, ve vzduchu 180 km/h, a při maximální výšce 3,3 km se odhaduje, že ve vzduchu dokáže na jeden zátah urazit něco kolem 560 km. Ze silnice do vzduchu se stroj nedostane automaticky, je potřeba manuální techniky, nicméně to prý bude trvat jen něco kolem 10 minut.

 

 

 

 

První model, limitka v edici 90 kusů, bude stát téměř 500 tisíc eur ( = 12,7 mil. korun). Další vozy edice Liberty Sport Edition vyjedou na necelých 300 tisíc eur ( = 7,6 mil. korun). Obojí plus rezervační poplatek, který je nevratný. V ceně bude i letecký výcvik, protože na provoz řízení tohoto vozu je potřeba pilotní licence, a mimochodem také přístup k menší přistávací dráze.

 

 

 

 

Je pro vás tato nabídka lákavá? (Zcela jistě se tedy nebavíme o ceně, spíš o celém konceptu leteckého automobilu / automobilového letadla).

 

 

 

 

 

Ohledně automobilového průmyslu jsme již několikrát psali, jak se v něm angažujeme my, ale určitě není na škodu si to občas připomenout 😊 Dodáváme odpěňovač Titan TITP, používající se při výrobě autoskel (například v koncernu VW), masterbatche, vosky a kaoliny pro výrobu pneumatik, aditiva, antikorozní aditiva a pigmenty pro nátěry, suroviny pro opravné tmely na auta, nebo vosky a voskové emulze pro leštěnky, autošampóny a přípravky na kůži v interiérech.

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz