Jižní Korea NENÍ jenom olympiáda

26.2.2018

 

Když se dnes řekne „Jižní Korea“, lidem se samozřejmě jako první vybaví olympiáda, v případě čtenářů z České Republiky pravděpodobně nenávratně spojená s dvojnásobnou zlatou medailistkou Ester Ledeckou. Případně, když se zamyslí hlouběji, dojdou ke spojení se Severní Koreou a k mocenské politice, ke konfliktům na hranicích mezi oběma zeměmi, možná i k hypotetické válce a jaderným zbraním. Nicméně je tu ještě jeden aspekt, u kterého by se slušelo, aby lidem v souvislosti s touto zemí vytanul na mysli. A to je překvapivě ekologie. Čím se tedy v tomto ohledu může svět inspirovat? 

 

  1. Šetrná větrná energie. Jižní Korea začala investovat do větrných elektráren v měřítku, který sice nedosahuje například takové Číny, ale přesto je značné a význačné. Při pobřeží Západního moře podél provincie Jeolla vzniká 500 větrných elektráren v ceně 8,3 miliard dolarů.

 

 

Windmill farm – viz článek.

 

 

2) Solární cyklostezka. Mezi čtyřproudou dálnicí z města Daejeon do Sejongu vede neobyčejná cyklostezka. Klene se nad ní obrovská střecha, která je celá ze solárních panelů. Takže když jedete na kole, neprší na vás ani na vás nesvítí slunce, a navíc ještě nepřímo podporujete solární energii. A nemusíte jet po dálnici! (Což je u nás zakázané, ale těžko říct, jak to chodí v Jižní Koree.)

 

 

Beautiful Asian girl with red backpack riding bicycle in the park – viz článek.

 

 

3) Plovoucí elektrárna. A kdyby jen plovoucí, ale dokonce i sluneční. Zatím se projekt ještě nezačal realizovat, nicméně plány jsou takové, že hlavní zdroj energie bude vycházet ze slunce a chlazení bude přirozeně podporováno umístěním elektrárny. Cílem je dosáhnout výkonu o 10% většího, než u elektráren na suchu.

 

 

Industrial photovoltaic installation during a sunny day – viz článek.

 

 

4) Ohledně sluneční energie ještě jedna zajímavost z Jižní Korey – architekt Moon Hoon vymyslel dům, tvarem a vzhledem založený na bunkru, se skleněnými stěnami, které zachycují sluneční světlo. Navíc je tento dům koncipovaný tak, aby odolal i náročným povětrnostním podmínkám. A dle obrázků se zdá, že je vyroben z přírodních materiálů.

 

 

(Fotografie viz odkaz na článek.)

 

 

5)      Další ekologickou inovací je největší „továrna“ na sluneční energii na světě. Nejoriginálnějším aspektem této stavby bude to, že se bude točit – tedy sledovat pohyby slunce na nebi. Ale zatím ji ještě nepostavili, takže na to, jak dobře bude fungovat, si budeme muset počkat.

 

 

(Fotografie viz odkaz na článek.)

 

 

6) Ekologická kreditní karta. Funguje to tak, že například za každou jízdu hromadnou dopravou dostanete na kartu připsány tzv. eko-kredity. Další možnost, jak kredity vydělat, je ta, že si necháte v kavárně nalít kávu do skleničky místo papírového kelímku, nebo dáte přednost ekologičtějším čisticím prostředkům. K čemu je ale taková karta nakonec dobrá bohužel nemůžeme říci. Ideální by samozřejmě bylo, kdyby majitelé karet za eko-kredity dostávali nějaké bonusy. 🙂

 

 

(Fotografie viz odkaz na článek.)

 

 

7) Gumová baterie. Zatím je těžké odhadnout, jak přesně bude taková baterie fungovat, protože je teprve ve výrobním procesu, nicméně měla by být velice flexibilní. Bude se hodit do inteligentních telefonů, superlehkých notebooků, tabletů a čteček a dle některých prognóz se z ní stane světový trend a zdroj energie pro příští tisíciletí. Tak uvidíme.

 

 

8) Následující projekt sice neprobíhá v Jižní Koree, nýbrž v Egyptě, nicméně iniciován je touto dálnovýchodní zemí. Během následujících šesti měsíců by se mělo téměř 312 tisíc akrů egyptské půdy přetransformovat do tzv. města zemědělství. Projekt za 10 miliard amerických dolarů bude obsahovat na 50 tisíc „chytrých“ skleníků, a neurčité množství odsolovačů mořské vody a továren na sluneční energii.

 

 

(Fotografie viz odkaz na článek.)

 

 

9) A na závěr dvě takové malé architektonické „libůstky“. Architekt Vincent Callebaut vytvořil návrh objektu, zvaný pracovně Manta Ray, který by měl napomáhat renovaci životního prostředí v Soulu. Manta Ray by se dal přibližně popsat jako plovoucí „trajekt“, který využívá bahenní rostliny k přirozené obnově řeky Han, a 100% své energie vytváří z obnovitelných zdrojů.

 

 

(Fotografie viz odkaz na článek.)

 

 

10)   Tvarově podobně možná může působit projekt, zvaný Solar Pines, vytvořený organizací HG-Architecture v Soulu. Střecha se samovolně naklání tak, aby zachytila co nejvíce slunečního světla (podobně jako již zmiňovaná „rotující továrna“).

 

 

(Fotografie viz odkaz na článek.)

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz