Jedno nenápadné veledůležité výročí

13.3.2019

 

Ve středu vám tradičně předkládáme nějakou novinku, nebo zajímavost ze světa, která se zároveň týká i našeho podnikání. Dnes bychom ale rádi připomněli jedno výročí. Výročí, které mělo velmi důležitý vliv nejen na naše podnikání, ale i na podnikání snad všech našich obchodních partnerů. Je to výročí vynálezu, bez kterého bychom my nemohli psát tento blog, a bez kterého byste ho vy nemohli číst.

Před 30 lety totiž vznikl internet.

Ano, je to trochu obecná fráze, a ne absolutně přesná. Ovšem internetu a jeho schopnosti sdílet informace tak, jak jsme dnes zvyklí, dal život návrh Sira Timothyho Bernerse-Leea, který předložil právě 13. března 1989.

Pan Berners-Lee působil v té době jako zaměstnanec Evropské organizace pro jaderný výzkum CERN ve Švýcarsku a již při jeho studijní stáži v této instituci ho rozčilovalo špatné sdílení informací mezi jednotlivými pracovníky přes počítače. Postrádal možnost zjistit původ a také navazující informace. A proto pracoval s nápady, jak toto sdílení informací zlepšit. V jeho studentských časech mu ještě vůbec nepřišlo na mysl, že by mohl mít jeho nápad celosvětové využití. Chtěl prostě zefektivnit svou práci, a také práci svých kolegů. Výsledkem této práce je univerzální programovací jazyk internetových stránek HTML a program internetových stránek WorldWideWeb, který internetové stránky vyhledával, prohlížel, třídil a řadil. Tento program, vlastně první internetový prohlížeč, byl následně přejmenován na Nexus, zatímco název World Wide Web se uchytil pro označení celé služby. Aby však program mohl správně pracovat, potřeboval, aby každý připojený počítač v této službě měl svou vlastní, unikátní adresu – URL (Universal Resource Locator). I tato věc vznikla díky panu Berners-Leeovi a jeho kolegům. Tím byl stvořen internet.

V roce 1991 pak CERN dal celý koncept bezplatně k dispozici veřejnosti. Internet byl vypuštěn do světa a ten již nikdy nemohl být stejný jako dřív. Internet nejen že změnil přístupnost informací, postupem času změnil i to, jak lidstvo informace vnímá a je docela jisté, že extrémně urychlil celkový rozvoj lidstva. A samozřejmě velmi ovlivnil i podnikání a práci nás všech. Vše totiž nyní můžeme mít „za pár kliknutí“.

Pro podrobnější informace o vývoji internetu navštivte článek na  ČT24, který se výročí vynálezu Berners-Leea také věnuje, nebo se podívejte na následující video z produkce internetové televize Stream.

 

 

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz