Fenomén Gonzales-Pasterski

19.3.2018

 

V minulém příspěvku jsme se věnovali geniálnímu vědci Stephenu Hawkingovi, který zemřel minulý týden, ve středu 14. 3. V souvislosti s tím bychom rádi navázali osobností, kterou již ve věku 26 let k britskému fenoménu fyzikálních věd přirovnávají. Touto osobností je Sabrina Gonzales Pasterski, Američanka s kubánskými kořeny z Chicaga, kterou mnozí (včetně její domovské univerzity Harvard) považují za nového Einsteina.

 

Do všeobecného podvědomí se dostala již ve svých 13 letech, kdy sama vymyslela a sestavila jednomotorové letadlo (pojmenovala ho M5886Q), s kterým později přelétla jezero Michigan a tím se stala nejmladší osobou v historii, která kdy zprovoznila funkční letadlo. Stroj vznikal v garáži jejího otce, a s jeho stavbou začala už ve 12 letech, v roce 2006. Dokončila ho o rok a půl později. V té době již měla pilotní licenci.

 

 

Pokud vás zajímá samotný proces výroby tohoto letadla, můžete se na něj podívat na Youtube, kam ho nahrála pod názvem „Sabrina 2006: Building an Airplane for My Dad“.

 

 

(Zdroj: citovaný článek)

 

 

V roce 2010, ve svých 17 letech, úspěšně ukončila studium na Akademii matematiky a vědy v Illinois, a zapsala se na Massachusettský technologický institut. Tam při závěrečných zkouškách dosáhla nejvyššího počtu bodů za poslední tři roky, a zároveň maxima dosažitelných bodů, a jako první dívka v historii tohoto oboru obdržela MIT Physics Orloff ScholarshipNyní pracuje na svém doktorátu na univerzitě v Harvardu, s plnou akademickou svobodou, což znamená bez jakékoli interference profesorů a s možností věnovat se výzkumu dle vlastního přesvědčení.

 

Jejím hlavním zájmem je vesmír, konkrétněji černé díry, povaha gravitace a časoprostor, ale také kvantová gravitace (jistě si z minulého článku vzpomínáte, že problémem, jak aplikovat kvantovou mechaniku na vesmír, se zabýval i samotný Hawking). V roce 2016 vyšel článek, sepsaný Stephenem Hawkingem, Malcolmem J. Perrym a Andrewem Stromingerem (mimochodem jejím školitelem na Harvardu), ve kterém vědci citují dva texty, na kterých Gonzales-Pasterski spolupracovala, a dokonce článek, které napsala ona sama v roce 2015. Mimochodem, první text, který kdy napsala a nabídla ke zveřejnění, byl během čtyřiadvaceti hodin publikován vysoce oceňovaným časopisem Journal of High-Energy Physics.

 

Vědkyně se zabývá také občanskými iniciativami, například založila projekt „Let Girls Learn“ („Nechte dívky se učit“). Tento počin ji v roce 2016 dostal až do Bílého domu a také obdržela písemnou gratulaci. Za svou vědeckou činnost si také již zasloužila nejrůznější ocenění, jako například členství v Hertz Foundation nebo titul Lindau Nobel Laureate Meetings Young Researcher. Byla také několikrát finančně podpořena, například zmíněnou organizací Hertz Foundation nebo The National Science Foundation.

 

 

(Odkaz na fotografii.)

 

 

Po dokončení doktorátu ji čekají poměrně nadějné vyhlídky – jeden ze zakladatelů Amazonu a fyzik Jeff Bezos jí nabídl místo ve své společnosti Blue Origin, zabývající se aeronautikou. Další nabídku dostala například od NASA.

 

Sabrina Gonzales Pasterski má svůj vlastní Youtube kanál, kde ji můžete sledovat, pokud vás zajímají její fyzikální a vědecké pokroky, inovace a úspěchy. Najdete ji tam pod jménem PhysicsGirl. Má také webové stránky. Na Facebooku, Twitteru, Instagramu ani LinkedIn ji však nenajdete, protože se těmto sociálním sítím vyhýbá, a dokonce ani nevlastní smartphone.

 

Objevila se také v časopise Forbes v seznamu zvaném „30 Under 30 – All Star Alumni“ (Pro bližší informace se podívejte přímo na daný seznam, najdete zde také mnoho dalších zajímavých a úspěšných lidí.) a v seznamu „Albert Einstein Foundation Genius“, který sdružuje největší inovátory, umělce, vědce a vizionáře dnešní doby (Zdroj: Wikipedie).

 

Další použité zdroj, shromažďující informace zvané „trivia“, najdete pod tímto odkazem.

 

V naší firmě také hledáme talentované lidi. Nevyužijeme sice vesmírné inženýry ani geniální vědce s potenciálem Einsteina a Hawkinga, nicméně talent pro náš obor, odvahu k novým rozhodnutím, inovativnost, chuť se neustále vzdělávat a schopnost improvizace – tedy vlastnosti podobné těm, kterými disponuje Sabrina Gonzales Pasterski – zcela jistě oceníme.

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz