Elektro-vize nového světa

22.11.2017

 

Elon Musk působí na mnohé lidi jako poněkud kontroverzní figura, a to především díky svým vesmírným ambicím a programu o budoucí kolonizaci Marsu. Někteří ho nazývají vizionářem a souhlasně přikyvují, někteří si myslí svoje a jsou jistě i tací, co hlasitě provolávají, že je blázen. (Což je defaultně každý, kdo přijde s něčím revolučním.) Ať už je každopádně Musk jakýkoli a ať jsou jeho vize pro mnohé lidi jakkoli neskousnutelné, je to zajímavý člověk s obrovským potenciálem, kterému může nejspíš vděčit za všechny své úspěchy, a rozhodně dobrý podnikatel. A mimochodem, také jeden z nejbohatších lidí světa (v říjnu 2017 se jeho jmění odhadovalo na 21 bilionů amerických dolarů).

 

 

(Odkaz na článek o Elonu Muskovi a zde použitou fotografii)

Elon Musk se narodil 1971 v Jihoafrické republice. Když dospěl, přestěhoval se do Kanady, kde později získal občanství. Ve čtyřiadvaceti letech pokračoval do USA, původně za dalším studiem. Tam rovněž získal občanství a začal podnikat. Postupně založil či spoluzaložil několik firem – SpaceX (více o této zajímavé firmě si v angličtině můžete přečíst zde), Tesla Inc, Neuralink, SolarCity, Zip2, X.com, která se později spojila s Confinity a vytvořila světoznámou firmu PayPal a naposledy The Boring Company (protože vás ohledně firmy s takovým názvem určitě napadne leccos, doporučujeme, abyste si pročetli, čím se zabývá 🙂 )

Po malém průzkumu potenciálu a zaměření jeho firem nejspíš dojdete k názoru, že Elon Musk je opravdu velmi všestranný člověk. Zabývá se kosmickou dopravou (firma SpaceX), automobilovou dopravou (firma Tesla Inc) a poslední dobou se také začal zajímat o dálkovou nákladní dopravu. Minulý týden totiž představil prototyp elektrického tahače Tesla Semi. Sice to rozhodně není jeho první elektromobil (ty se v jeho firmě vyrábí už deset let – především v podobě osobních a sportovně-užitkových vozů), nicméně elektrifikace nákladních vozů je rozhodně něco velmi nového a neočekávaného. Toto auto zvládne ujet s maximálním povoleným nákladem (36 300 kg) 800 km po dálnici na jedno nabití. Z 0 na 100 km dokáže zrychlit bez nákladu za 5 sekund, s nákladem za 20 sekund. Po půlhodině dobíjení ujede dalších 643 km. Zatím ho to sice oproti běžným kamionům příliš nezvýhodňuje, ale provoz na km má mít údajně o 20% levnější. Výroba tohoto nového vozu má začít v roce 2019, zákazníci si ho mohou objednat již nyní, ale na dodání si ještě dlouho počkají a navíc budou muset zaplatit zálohu 5 tisíc dolarů (cca 109 tisíc Kč).

 

A jak takový elektrický tahač vypadá?

 

 

Má například polo-autonomní řídicí systém: je schopen jet stanovenou rychlostí docela sám, v zácpě automaticky zpomaluje a drží jízdní pruh. Také je možné, aby jelo několik vozů za sebou, s řidičem pouze v prvním voze. Místo zpětných zrcátek má kamery. Díky speciálnímu designu interiéru je v autě tolik místa, že se řidič může nejen postavit, ale dokonce i projít (sedadlo je uprostřed, z každé strany je dotyková obrazovka). Kabina vozu není protažená, akumulátor je zabudovaný v podvozku. Auto má čtyři motory.

 

 

Jak vypadalo představení tohoto modelu se můžete podívat zde: 

 

 

Je ještě jedna novinka od Tesly, která rozhodně stojí za pozornost – modernizovaná verze prvního sportovního vozu Roadster, který se přestal vyrábět v roce 2012. Tento čtyřmístný automobil se skleněnou stahovací střechou ujede na jedno nabití 1000 km a může dosáhnout rychlosti až 400 km v hodině. Z 0 na 100 km se dostane za neuvěřitelné dvě sekundy. Na trhu by se měl objevit v roce 2020, ale vzhledem k tomu, že čekací lhůty na běžnější automobily od Tesly se můžou protáhnout na rok a půl, doporučujeme objednat už teď, pokud byste o tento extravagantní vůz měli zájem. A připravte si také dost peněz, protože základní cena se bude pohybovat kolem 200 tisíc dolarů (4,3 milionů Kč). Tento model byl mimochodem představený velice nezvyklým způsobem – během prezentace nového elektro tahače vyjel Roadster z jeho útrob. 

 

 

Elektromobily samozřejmě nejsou pouze známkou americké průmyslové vyspělosti či hudbou daleké budoucnosti. Dokonce i u nás se mluví o tom, že je potřeba pozvolna přecházet z naftových motorů na dobíjecí. Naše automobilky pracují s pětiletým předstihem, aby neztratily krok s dobou. Například Škoda Auto přišla s konceptem elektromobilu Vision E, což má být funkční automobil s autonomním řízením 3 úrovně – bude se řídit samo a řidič bude pouze dohlížet. Šéfredaktor magazínu Auto Eco Jan Říha se domnívá, že brzy dojde k velmi rychlému vývoji baterií pro automobilový průmysl a obecně že se trend elektromobilů projeví dříve, než se očekávalo: „Už je tady ta automobilová budoucnost, o které jsme si mysleli, že přijde za 10, 15 či 20 let, ale bude to mnohem dříve.“ (Více v tomto článku.)

 

 

Odborník na automobilový průmysl z firmy KPMG Jan Linhart zase zmiňuje, že v dnešní době se u nás finančně příliš nevyplatí takový vůz vlastnit, neboť necílí na běžného spotřebitele, ale spíš na „fajnšmekra“, ale neztrácí naději: „Čím blíže k cenám klasických aut ceny elektromobilů budou, tím větší je šance, že zasáhnou masové spotřebitele“. Hovoří se také o eko-dotacích. Pokud vás zajímají čísla, v tomto článku můžete najít mapu dobíjecích stanic v České Republice a graf podílu elektromobilů vůči klasickým autům v Evropě.
Tak tedy uvidíme.

 

 

Přímo elektromobily se naše firma sice nezabývá, ale v automobilovém průmyslu se pohybujeme. Například firmám dodáváme odpěňovač TIPT, které se používá při výrobě autoskel. Dále můžeme poskytnout tzv. masterbatche, vosky a kaoliny pro výrobu pneumatik, aditiva, antikorozní aditiva a pigmenty pro autonátěry (v příštím článku se o tomto tématu dozvíte více!), suroviny pro opravné tmely na auta nebo vosky a voskové emulze pro leštěnky, autošampóny a přípravky na kůže v interiérech.

 

(Všechny fotografie elektro tahače pocházejí z tohoto článku.)

 

 

 

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz