Dronujeme

16.2.2018

 

Poslední dobou jsou u nás i ve světě čím dál populárnější drony – přístroje, které za pomoci dálkového ovládání krouží ve vzduchu a někdy dokonce připomínají skutečná letadla. A co vlastně takové drony dělají, k čemu jsou dobré? Pro mnohé lidi jsou to jenom hračky, které si kupují lidé, kteří nevědí, co s penězi. Je pravda, že v rámci těch „volnočasových“ druhů existuje mnoho verzí pro dospělé, dokonce i verze pro děti. Ale pak jsou samozřejmě i typy dronů, které mohou být užitečné ve vědě, výzkumu a dokonce i ve vojenství.

 

 

Létající dron pro děti

 

Tak například,

„České drony z Radotína hlídají ve světě plynovody i hranice“, praví titulek článku, ve kterém se o problematice dronů hovoří. Tyto drony vyrábí firma Primoco UAV (majitel Ladislav Semetkovský, bývalý majitel portálu TvůjDům.cz), do konce roku 2017 jich bylo vyrobeno 40. Nyní výroba postupně stoupá – každý týden má firma připravený nový stroj, a do pěti let jsou plány na 500 dronů ročně. A protože na takové rozšíření výroby je potřeba sehnat dost vysoké částky, chtěla by firma získat od investorů na novém trhu pražské burzy až stovky milionů korun. Mezi zákazníky Primoco patří energetické a těžební společnosti, ale také policejní či armádní složky (monitoring produktovodů a dolů, hlídání hranic, využití při požárech či operacích na moři a poskytování dalších leteckých služeb), především proto, že tyto drony jsou schopné unést 100 kg nákladu a doletí až na vzdálenost 1500 km. Výhoda je také to, že jsou výrazně levnější, než jejich zahraniční protějšky.

 

Abychom se ještě vrátili k názvu článku, je důležité zmínit, že Semetkovský odhalil díru na trhu, když zjistil, kolik tisíc kilometrů plynovodů a ropovodů je v Rusku nutné kontrolovat z vrtulníků. A rozhodl se, že bezpilotní letadla by tuto práci mohla činit úsporněji. Vývoj prvního stroje začal v roce 2014, dokončen byl v roce 2015. Dron UAV One 100 skvěle zapadl do mezery mezi malými elektrickými drony a velkými vojenskými bezpilotními letouny. Firma také poskytuje výcvik lidí, kteří mají letouny ovládat.  Zaměřuje se především na Blízký Východ, Afriku a Asii.

 

 

(Zdroj: citovaný článek)

 

 

Někdy se ale samozřejmě může stát, že i dobrý či neškodný úmysl může mít špatný konec, obzvlášť pokud se jedná o neuvážené jednání. Na internetu se na počátku února objevilo video – letištní záznam z dronu, kde je vidět, že pilot vystoupal do sestupové dráhy a z těsné blízkosti natočil prolétající dopravní letadlo. Což je nejenže nesmírně nebezpečné, ale také navíc zakázané – drony nemají na letišti a jejich okolí co dělat, protože jejich kolize s letounem by mohla ohrozit letadlo a tedy i posádku a cestující. Tento incident se odehrál na letišti McCarran v Las Vegas, a může změnit přístup k bezpilotním letounům jako takovým, a to bohužel negativním směrem (samozřejmě pro řízení bezpilotních letounů existuje platná legislativa). Případ nyní vyšetřuje FAA (Federal Aviation Administration – americký úřad pro letectví), pachateli hrozí vysoká peněžitá pokuta a dokonce i odnětí svobody.

 

Na mnoha místech je již praktikován zákaz bezpilotních letounů, fotografie níže pochází z národního parku Valley of Fire v Nevadě, nedaleko Las Vegas. A například i u takových Niagárských vodopádů už s dronem nevzlétnete téměř odnikud. Pokud chcete fotografovat, doporučuje se prohlédnout si předtím aktuálně omezené oblasti (program AisView, zavedený organizací Řízení letového provozu ČR). V angličtině z týchž důvodů hledáte pojem geofencing – místa, kam dron nezaletí, odkud nevzlétne a nepřistane.

 

 

(Zdroj: citovaný článek).

 

A na závěr si můžete pod tímto odkazem prohlédnout (legální) fotografie, které zvítězily v soutěži 2017 Sky Photo Pixel Contest, a byly vytvořeny právě dronem.

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz