Další objev s tématikou plastů

1.6.2018

 

Dnes to bude lehce neoriginálně opět o plastech, z důvodu toho, že došlo k dalšímu unikátnímu objevu, tentokrát ze strany slovenských a brněnských vědců. V minulém příspěvku jsme psali o objevení enzymu, který by měl být schopný plasty požírat, dnes to bude laické veřejnosti s nezájmem o biologii trochu „přístupnější“. Jedná se o výrobu nového druhu plastu z – použitého fritovacího oleje!

 

Zní to vlastně už trochu jako vtip, že? Nicméně pravdou je, že slovenští vědci, kteří za tímto objevem stojí (tým výzkumníků ze Slovenské technické univerzity, STU) spolu se svými kolegy z brněnského Vysokého učení technického již zažádali o patent.

 

 

 

 

Tento recyklovaný plast je plně rozložitelný, nerozkládá se jen v podmínkách průmyslového kompostu (tedy při teplotě 50 stupňů a více), ale i na běžném domácím kompostu, kde je teplota kolem 20-30 stupňů. Další pokusy probíhají v běžné půdě a v mořské vodě, a výsledky jsou velice pozitivní, jak se vyjádřil profesor Fakulty chemické a potravinářské technologie STU Pavel Alexy.

 

Teď se jen nabízí otázka, jak vynález uvést do praxe. Tým STU spolupracuje s dalšími univerzitami i firmami, pro které je tato metoda zajímavá. Materiál by se dal použít například na výrobu příborů, plastových nádob, obalových fólií nebo zemědělských mulčovacích fólií. A nejzajímavější možností je výroba dočasných implantátů při řešení komplikovaných zlomenin.

 

Objevení nového druhu průmyslově vyráběného plastu přišlo v ideální chvíli – zrovna nedávno navrhla Evropská komise zákaz jednorázových plastových brček, nádobí a dalších výrobků na jedno použití, například vatových tyčinek, míchátek a tyček k balonkům, pokud existují dostupné a cenově přijatelné ekologické alternativy. Což by tento biologický plast byl. Navíc to není jediné želízko, které má STU v ohni, nedávno si nechala patentovat jiný typ biologického plastu, nepodobný tomuto.

 

Budeme se těšit na výsledky a doufat, že se vědcům podaří své objevy dostat do širšího lidského povědomí, už jenom tím, že získají na své produkty patenty. Tak se vyřeší problém těch, kteří jsou zvyklí na brčka, míchátka a jiné plastové produkty, a neznečistí se přitom planeta. A třeba se od nás příští rok nebo nějaký další rok dočkáte reklamních produktů, které z tohoto bioplastu budou vyrobeny. 😊

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz