Co nového v plastech

25.5.2018

 

Dnes si povíme nějaké novinky o plastech. To je pro nás vždy zajímavé téma, protože jedna z našich divizí se zabývá výlučně plasty, a také proto, že dnes je potřeba myslet v tomto ohledu ekologicky a tedy sledovat nejnovější inovace a objevy na půdě zpracování zbytkových materiálů. Jak již víte, dodáváme především recyklované plasty, tzv. regranuláty. Ale tento rok vědci přišli na něco, co recyklaci posouvá ještě mnohem dál. Respektive – pokud by vše dopadlo dobře, nebylo by potřeba recyklovat téměř nic.

 

 

 

 

Zní to jako nereálná fantazie, především v dnešní době, kdy je v oceánech a mořích víc plastů, než samotných ryb, že? A to ještě nepočítáme mikroplasty, které jsou pouhým okem nerozlišitelné, nicméně pro člověka i jiné živé organismy vysoce škodlivé. Snahy o omezení sice existují, v mnoha obchodech se například zdarma nerozdávají igelitové tašky (a v některých již od jejich používání upustili úplně a místo toho nabízejí za poplatek papírové sáčky), recyklace je téměř povinná, pokud se nechcete společensky znemožnit, některé krámy nabízejí suroviny tzv. „bezobalově“, což znamená, že si přinesete vlastní nádobu, do které produkty nasypete či nalijete, ale stále to není dost.

 

V dubnu roku 2018 se ukázalo, že naděje existuje. Vědečtí pracovníci totiž objevili enzym, kterému tzv. „chutnají“ plasty. V překladu je dokáže pohlcovat tak dokonale, že čtyři století rozkladu tohoto materiálu může zkrátit na pouhých několik dní.

 

 

 

 

Tento enzym má jméno PETase, a objeven byl již před dvěma lety v Japonsku, díky bakteriím, které se vyskytovaly na skládkách odpadu. V letošním roce se konečně podařilo popsat jeho strukturu, a to především díky snaze britských vědců. A plány na další využití tohoto enzymu jsou vskutku velkolepé. Postup bude takový, že se odebere gen ze zmíněné bakterie a vytvoří se enzym.  Pochopitelně nejprve v nepatrném množství (v laboratorních podmínkách to jinak dost dobře nejde), ale později by díky spolupráci s průmyslem mělo být možné generovat celé kilogramy. Na tomto objevu dnes pracuje pět laboratoří z celého světa, a dostupná fakta budou brzy i online, aby je mohli rozvíjet i jednotlivci.

 

Daný enzym by sice plast nedokázal „sníst“ úplně celý, zůstaly by po něm „drobky“, nicméně i ty by se daly zrecyklovat. Což by byla obrovská výhoda, protože se jedná o typ plastů, které se obvykle jako celek recyklovat nedají vůbec, nebo je jejich další použitelnost omezená například pouze na oblečení nebo koberce. V tomto případě by se dal využít i na výrobu PET lahví.

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz