CES – Veletrh spotřební elektroniky a IT

15.1.2018

 

 

I přesto, že se mnohdy mluví o tom, že Česko je jen „montovna Evropy“ a z technologického hlediska za ostatními státy zaostává, není to s námi tak horké, jak je patrno z následujícího textu.

 

Otakar Schön se ve svém článku, z kterého vycházíme, zabývá skupinou zemí, nazývanou Šampioni inovací. Skupina se vyznačuje tím, že nabízí nejlepší podmínky pro start-upové firmy (dle analýzové studie „Innovation Scorecard“ organizace CTA). My se nacházíme na desátém místě, což je úspěch; předběhlo nás například Finsko a Velká Británie, které se umístily na prvních dvou místech. Dalšími zeměmi, které se objevily před námi v první desítce, jsou například Austrálie, Švédsko nebo USA, ale za sebou jsme nechali například Izrael, který je přitom v rámci rozvoje průmyslu na předních příčkách (v Izraeli například vymysleli hlasovou asistentku Siri nebo prostorovou kameru Kinect).

 

Do první desítky jsme se dostali především proto, že nová legislativa se vstřícně vyjadřuje k tématům jako sdílená ekonomika, drony nebo autonomní automobily. A právě v testování a používání samořiditelných vozů jsme se dostali na první místo v seznamu evropských zemí, a celosvětově jsme dokonce třetí! (předstihly nás jen Singapur a Austrálie).

 

Dobře jsme na tom také v kategoriích Diverzita pracovní síly a Osobní a politická svoboda, ačkoli to se technologií a inovací přímo netýká. Naopak nejlépe na tom nejsme co se týče průměrné rychlosti internetového připojení (23. místo z 38 hodnocených zemí) a podnikatelských aktivit. Malých firem příliš mnoho nevzniká.

 

Nezbývá tedy, než doufat, že budeme stále inovativnější, a že a naše start-upy dopomohou k tomu, abychom se na žebříčcích technologických i osobnostních stále posouvali nahoru.

 

 

V následující části se podíváme na žebříček nejúspěšnějších vynálezů a inovací, které získaly ve svých kategoriích 1. místo. Informace pocházejí od Consumer Technology Association, autorem výčtu a přídatného textu je opět Otakar Schön. Často jde tedy jen o prototypy, takže nepodléhejte marným nadějím, že si ty skvělé hračky snadno zakoupíte 🙂
Text jsme kvůli přesnějším popisům produktů ponechali bez úprav.

Poslední zajímavostí je, že dvě z těchto technologií mají české tvůrce.

 

Největší atrakce a vítěz CESu: Google Asistent a výherní stroj
To, že Google Asistent „vyhrál“ CES 2018, je naprosto zřejmé. Ukazovala to záplava zařízení s podporou umělé inteligence od Googlu, oznámená nová partnerství i nejspěšnější atrakce veletrhu – výherní stroj, ze kterého padaly drobnosti od Googlu, od kulichu po chytrý termostat Nest. Od rána do večera byly u výherních strojů fronty o stovkách lidí, byl to prostě fenomén.

 

Nejlepší telefon: Honor View 10
Telefony na CESu nejsou tolik vidět, novinky si firmy šetří na Mobile World Congress. Výjimkou byl Huawei, který zaujal skvěle vybaveným telefonem Honor View 10 (až na fotoaparát skoro stejný jako Mate 10 Pro) v přepočtu asi za 13 tisíc korun. Huawei ho ale do Česka nechce dovážet, aby nekanibalizoval své dražší produkty.

 

Odkaz.

 

Nejlepší PC: Lenovo Miix 630
Hybridní PC od Lenova si vysloužilo pozici nejzajímavějšího nového počítače: tenký tablet s klávesnicí vydrží až 20 hodin na jedno nabití. Součástí výbavy je LTE a možnost bezplatně přejít z omezených Windows 10 S na verzi Pro. Cena by se měla vejít pod dvacet tisíc korun.

 

Odkaz.

 

Nejlepší nové zařízení: LG ThinQ WK9 
Největší hvězdou veletrhu byl Google Asistent přítomný ve stovkách produktů. Nejzajímavěji vypadá asistent uvězněný ve stereo reprosoustavě s dotykovým displejem od LG. Podobný produkt má i Lenovo, se zajímavějším vzhledem ale pouze s jedním reproduktorem. Slušný zvuk by měla přinést i varianta od JBL.

 

Odkaz.

 

Nejlepší nová technologie: microLCD (Samsung The Wall)
Do konce letošního roku chce Samsung začít prodávat první skutečnou LED televizi. Místo dnešních LCD panelů podsvícených několika LED sestavil Samsung obrazovku z milionů miniaturních světelných diod. Masová výroba je ještě daleko, ale microLED má velký potenciál, protože stejně jako OLED umí vypnout nebo naopak rozsvítit libovolnou barvou každý obrazový bod. Vystavený prototyp vypadal fantasticky.

 

Nejlepší příslušenství do auta: Raven
Kanadská firma na CESu ukazovala v podstatě pokročilejší verzi systému Chytré auto, který prodává T-Mobile. Raven nenabízí jen přístup k datům z diagnostiky automobilu a LTE připojení pro pasažéry, má také dvě kamery a heads-up displej, který ukazuje důležité informace. Aplikace navíc umí ze zaznamenaného videa vytvořit krátké zrychlené klipy.

 

Nejlepší robot: Omron Forpheus
Robotů na CESu byla spousta, ale nejpůsobivější byl rozhodně Forpheus od japonské společnosti Omron, kterou možná znáte díky tlakoměrům. Forpheus umí bezvadně hrát ping-pong, ale naučil se to jen proto, aby ukázal, jak dobře to jeho tvůrci umí s umělou inteligencí, optickými senzory i motory. Cenu zástupci Omronu neřekli, ale hodnota inovací, které reprezentuje, přesahuje miliardu korun

 

Odkaz.

 

Nejlepší využití VR: Sense Arena
Český systém Sense Arena učí prostřednictvím virtuální reality mladé hokejisty lepšímu „hokejovému citu“: orientaci v prostoru, rychlém rozhodování a čtení pohybu soupeřů i spoluhráčů. Dojem z ovládání puku je výborný díky chytrým algoritmům a přesnému senzoru na opravdové hokejce. Na ukázku, jak takový hokej může vypadat, se podívejte zde. 

 

Nejlepší levné zařízení Acer Chromebook 11
Aceru se už poněkolikáté povedlo vyrobit nejlevnější ze zařízení, ze kterých jsme na CESu byli nadšení. Po čtyřech letech od fenomenálního chromebooku P720 přišel odpovídající nástupce. Počítač s ChromeOS od Googlu bude stát asi 6000 korun, nabídne desetihodinovou výdrž na jedno nabití, HD displej, čtyři USB porty a možnost spouštět aplikace pro Android. Na snímku je vedle nejtenčího počítače na světě –  Aceru Swift 7.

 

Odkaz.

 

Nejlepší sluchátka: 1More Triple Driver
Sluchátka společnosti 1More ukazují, že špičkový zvuk může být dostupným i smrtelníkům. Cena sluchátek se třemi reproduktory je 99 dolarů. V přepočtu je to asi 2500 korun s DPH a ano, není to úplně levné. Kouzlo těchto sluchátek ale není nejnižší možné ceně, ale v poměru ceny a kvality. Sluchátka už máme k dispozici na test, takže se můžete těšit na recenzi. Pokud byste ale chtěli nejlepší zvuk na CESu vůbec, pak musíte za Sennheiserem pro HD 820.

 

Odkaz,

 

Nejlepší bezpečnostní systém: Angee
Projekt Angee, který uspěl na Kickstarteru, nabral velké zpoždění, ale chytrá bezpečnostní kamera českých tvůrců vypadá lákavě i nyní, i díky důrazu na soukromí svých majitelů. Angee snímá video pouze v případě, že dojde k narušení bezpečnostního perimetru, který hlídají speciální senzory. Ty jsou schopné identifikovat obyvatele domu podle bluetooth signálu z mobilního telefonu. Angee mimochodem dostala i ocenění od producenta oficiální tiskoviny veletrhu CES.

 

Odkaz.

 

Nejlepší displej: Nvidia BFGD
Pod označením BFGD se skrývá „zatraceně velký herní displej“. Koncept herního monitoru s úhlopříčkou 65“ je hodně odvážný, ale fanoušky si najde… než je odradí cena. Tohle nebude levné. Kromě samotné úhlopříčky velký monitor prodraží podpora HDR, vysoké obnovovací frekvence i zabudovaný multimediální systém Nvidia Shield. Ani Acer, ani HP ani Asus zatím nezveřejnili ceny, ale prvních kusů se dočkáme v létě, a pak budeme moudřejší.

 

Odkaz.

 

Nejlepší VR Headset: HTC Vive Pro
HTC na CES přivezlo vylepšenou VR helmu Vive s vyšším rozlišením a kvalitnějším zvukem. HTC v podstatě udělalo všechno, co uživatelé chtěli, a k tomu přidalo i bezdrátový adaptér, takže Vive bude možné používat bez kabelů, do kterých se nešikovný uživatel může zamotat. Ještě lépe se ale asi budou prodávat headsety od Huawei a Lenova, které nepotřebují ani telefon, natož počítač.

 

Odkaz.

 

Nejlepší televize koncept 8K TV od Sony
Televize pro letošní rok nevypadají, že by přinesly zásadní vylepšení obrazu, o to zajímavější byly koncepty toho, co firmy teprve chystají. Nejvíce se nám líbila velká 8K televize s extrémním jasem 10 000 nitů, která umožní maximálně využít možnosti technologie HDR. V plném jasu dokáže doslova oslnit, v běžném provozu pak slibuje lepší dynamiku obrazu než OLED televize a nádherné barvy.

 

Nejlepší hračka: Merge 6dof blaster
Krásných hraček pro děti i dospělé bylo na CESu hodně, ale 6dof Blaster spojuje hned několik populárních technologií do jedné. Samotný blaster je plastový samopal, do kterého se vloží telefon. Ten na své obrazovce ukazuje buď rozšířenou realitu nebo čistě virtuální herní svět, který reaguje na pohyb hráče a blasteru. Testovaný kus zatím neměl podporu hry více lidí proti sobě, ale i tak byl výborný.

 

Odkaz.

 

 

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz