Budoucnost, která se nikdy nestala

26.1.2018

 

Dnes bude náš příspěvek spíše takovým malým historickým okénkem, vycházejícím z článku Tomáše Chalupy. Tedy, historickým na pomezí se sci-fi. 🙂

 

V padesátých létech, kdy byl žánr sci-fi velice oblíbený, se designér Richard Arbib z podniku American Motors rozhodl, že vytvoří futuristické auto budoucnosti. Koncept pracoval s šasí vozidla Nash Metropolitan jako se základem, a autor návrh zveřejnil pod názvem Astra-Gnome už po čtyřech měsících od počátku práce. Výsledek můžete vidět na následující fotografii.

 

 

Titulní stránka magazínu Newsweek, 3. října 1956. Použito v citovaném článku (stejně jako všechny ostatní fotografie zde.)

 

 

Zajímavé je, že takto si Arbibi představoval, že budou vypadat auta v roce 2000. Skleněná kupolovitá kabina by dozajista nebyla špatná, zajímavý aerodynamický tvar by možná dodal autům užitečné vlastnosti, vnitřek vypadá podle našeho názoru úchvatně, ale designér se bohužel ve svém odhadu příliš netrefil.

 

Nicméně v jeho době měl takovýto odvážný návrh ohromný úspěch. Prototyp byl představen v roce 1956 na automobilové přehlídce v New Yorku. Už od samého začátku ale bylo jasné, že se sériovou výrobou nelze počítat, a vozítko tedy později zůstalo jenom snem automobilových fajnšmekrů.

 

Co se týče technických detailů, váha vozu byla 907 kilogramů. Na boční panely a menší detaily bylo použito kilogramů hliníku. Bublinovitá kabina byla skleněná a poskytovala skvělý výhled. Navíc fungovala podobně, jako kokpit v letadle – když chtěl řidič nastoupit, musela se celá nadzvednout. Také byla zvukotěsná, měla klimatizaci, mnoho bezpečnostních prvků a designové vychytávky, jako například masivní hodiny.

 

 

 

 

Jak jsme již psali, bohužel se vůz do sériové výroby nedostal, ale zrekonstruovaný „prototyp“ můžete až dodnes vidět v Kalifornském muzeu.

 

 

 

 

Automobily budoucnosti se dnes již nevyrábí (tedy když nepočítáme elektromobily), ale česká značka Škoda již desítky let expanduje do celého světa. Jistě jsou i lepší auta (jako je to ostatně vždycky se vším), ale je naprosto nepopiratelné, že patříme mezi špičky. Proto je pro majitele aut velice důležitá údržba.

Firma ECT se v automobilovém průmyslu angažuje mnoha způsoby. Pro auta máme něco ze všech našich divizí:

 

Odpěňovač Titan TITP, vhodný na výrobu autoskel. (Tento odpěňovač používá například koncern Volkswagen)

Masterbatche, vosky a kaoliny pro výrobu pneumatik.

Aditiva a antikorozní aditiva a pigmenty pro autonátěry.

Suroviny pro opravné tmely na auta.

A nakonec, vosky a voskové emulze pro leštěnky, autošampón a přípravky na kůži v interiérech.

Jsme si jistí, že auto budoucnosti od Richarda Arbiba by tyto produkty také ocenilo, kdyby bývalo dostalo šanci. J

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz