Nátěry na kov aneb Za dveřmi garáže

1.12.2017

 

Jako pokračování článku z této středy se dnes budeme zabývat nátěry na kovy. A abych to nebylo jen obyčejné obecné shrnutí, podíváme se hned na konkrétní příklad využití: natírání garážových vrat. Informace v našem článku byly zkompilovány z článku na webových stránkách Český kutil, které jsme používali i ve středu, a podle podrobných instrukcí z článku na serveru Novinky.cz.

 

U plechových garážových vrat se běžně můžeme setkat s problémem rzi. Nejenže to není hezké, ale rez ještě navíc oslabuje strukturu plechu a může dojít i k poškození garážových dveří. Abychom tomu předešli, musíme aplikovat kvalitní nátěr.

 

 

(Fotografie k nalezení zde.)

 

 

A co k tomu budeme potřebovat? Každopádně ideální den, alespoň co se týče předpovědi počasí. Nemělo by pršet, protože by déšť čerstvý nátěr poničil, ale také by nemělo být příliš horko, protože plechová vrata garáže by se mohla nepříjemně rozpálit. Také by samozřejmě bylo vhodné dokončit práci za denního světla.

 

První krok je poškozená vrata očistit (na očištění starého nátěru můžete použít například tento produkt od firmy Colorlak) a především odmastit, protože jinak by se mohlo stát, že se nový nátěr bude oloupávat. Na to jsou nejlepší přímo produkty vhodné k tomuto účelu, tedy odmašťovače (nedoporučujeme pokoušet se odmašťovat improvizovanými prostředky, protože doma zrovna nic jiného nemáme). Odmašťovače nabízí například již zmíněná firma Building Plast/Barvy Sokrates, ale před objednávkou je vždy potřeba si zkontrolovat, zda je konkrétní odmašťovač, který jste si vybrali, skutečně vhodný pro vaše užití. Odmašťovače se mohou nanášet stříkací pistolí, válečkem nebo dokonce i hadrem (v tom případě jsou ale potřeba gumové rukavice). Některé odmašťovače se také musí ředit vodou. Pokud je to nutné, musíme povrch před odmaštěním ještě zbrousit (ocelový kartáč, případně elektrická bruska, pokud je to nutné).

 

Po upravení povrchu garážových dveří je potřeba počkat, až odmašťovač zaschne (4-6 hodin). Není ale vhodné čekat příliš dlouho, aby nedošlo k poškození povrchu během procesu.

 

Následně přistoupíme k samotnému nanášení nátěrové vrstvy. V některých případech je potřeba na začátek použít základovou antikorozní barvu. I tyto nabízí firma Barvy Sokrates, například zde. Pokud se chcete tomuto kroku vyhnout, je to možné, pokud použijete samozákladující nátěrovou hmotu. Takové nabízí například firma Rokospol. Tento nátěr se vyznačuje tím, že má vysokou míru adheze (přilnavosti), odolnost vůči UV záření (o kterém jsme mluvili v posledním článku) a povětrnostním vlivům a navíc zvýšenou ochranu proti korozi. Obecně se dá říci, že se hodí na jakýkoli kovový povrch, ale samozřejmě je nutné brát v potaz konkrétní situaci a specifikace.

 

Po proceduře se základovým nátěrem či samozákladující nátěrovou hmotou necháváme většinou několik hodin schnout a pak proces opakujeme. Dáme si ale pozor na to, abychom na kov nepoužívali vodou ředitelné nátěrové hmoty, protože v tomto případě bychom povrch opět ohrozili korozí, které jsme se v předchozích krocích náročně zbavovali. Také bychom neměli nanášet příliš silnou vrstvu, neboť hrozí zvrásnění nátěru. Lepší je proceduru několikrát zopakovat. Nátěrových hmot existuje obrovské množství, takže nebudeme doporučovat jednu konkrétní, nicméně alespoň zmíníme firmy, které je poskytují: Building Plast / Barvy Sokrates, Colorlak, Rokospol, dále pak Color Spectrum, Denas Color nebo Stachema. Všichni patří k našim zákazníkům. 🙂

 

 

(Garážová vrata před úpravou a po úpravě.)

 

 

Zbývá ještě jedna důležitá věc, a to je štětec. 🙂 Samozřejmě i tady máte na výběr z mnoha druhů – čisté štětiny, nebo různé směsi štětin, žíní a umělých vláken.

 

Na nanášení vodou ředitelných barev jsou vhodnější větší (25-89 mm) ploché štětce, protože barva na nich rychle zasychá a lépe se roztírá. Na pomalu zasychající nátěrové hmoty (fermežové, olejové, syntetické) jsou nejlepší kulaté štětce (8-39 mm). A nakonec, pro špatně přístupná místa si zvolte ploché a zahnuté „zároháky“ (25-76 mm).

 

 

Druhý příklad, který v souvislosti s nátěry na jiný než dřevěný povrch uvedeme, bude plechová střecha.

 

 

(Obrázek spolu s článkem, ze kterého jsme vycházeli, k nalezení zde.)

 

 

Plechové střechy můžeme najít především na starších domech a v oblastech, kde dochází k větším výkyvům počasí. Hlavní jejich výhodou je to, že nenasakují vodu. Dále jsou pak na pořízení levnější, snadněji se montují, materiál je lehký a nepoškozuje tak statiku domu. Nicméně ani plechová střecha se nevyhne nutným renovacím. Jak tedy na to?

 

Nejprve se samozřejmě musí očistit od povrchové špíny. To může být dost náročné, takže se obvykle doporučuje využít vysokotlaký čistič. Na střeše mohou růst nejrůznější mechy a lišejníky, může být zkorodovaná, špinavá a mastná sazemi z komína atd.

 

Podobně jako u garážových dveří potom plechovou střechu očistíme od starých nátěrů, případně můžeme zbrousit, pokud najdeme zkorodovaná místa (drátěný kartáč, elektrická bruska, vrtačka s drátěným kotoučem). Opět stejně jako u garážových dveří použijeme odmašťovač.

 

Co se týče samotného nátěru, postup je opět podobný: aplikujeme jednu či dvě vrstvy antikorozního nátěru a pak nátěr samotný dle barevných preferencí. Kdybychom si chtěli ušetřit čas a možná i peníze, můžeme také použít tzv. jednošichtovku, která se podobá samozákladovací nátěrové hmotě. Tato nátěrová hmota je antikorozní, takže skutečně nepotřebujeme aplikovat jiný nátěr. Jednošichtovky nabízí mnoho firem, například firma Denas Color. O tom, co vše v tomto ohledu poskytují, si můžete přečíst v tomto článku, případně navštívit jejich webové stránky.

 

A na závěr dodáme, že plechové či jinak pokovené můžeme mít i ploty. Podívejte se na ty nejzajímavější! 🙂

 

(Fotografie volně přístupná ke stažení)

 

( Fotografie k nalezení zde.)

 

 

(Fotografie pochází odtud.)

 

 

 

 

 

 

(Všechny ostatní nezdrojované fotografie pochází odsud.)

 

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz