2020 and counting – Co nového v plastech?

21.1.2020

 

Dříve jsme zde často zveřejňovali nejrůznější informace ze světa vědy, techniky a ekologie. Hodně jsme se věnovali především plastům, jejich zpracování, udržitelnosti a technologiím, které měly pomoci lepší recyklaci či zmenšení objemu plastového odpadu. Možná jste si u čtení takových článků říkali, k čemu je to vlastně vše dobré, když si největší plastoví producenti (především asijské země) neberou servítky a dále vesele vytváří hromady plastového odpadu jako na běžícím páse.

*

A víte co? Ono to tak už není, či alespoň nebude v následujících letech.

*

Čína, která je jedním z největších uživatelů plastů na světě, představila plán na omezení prodeje a užívání plastových výrobků na jedno použití. Například zákaz igelitových tašek či plastových brček do konce roku 2020, omezení jednorázových plastů v restauračním průmyslu o 30% do roku 2025 nebo zákaz pro hotelová zařízení či poštovní služby používat nerozložitelný plastový odpad do konce téhož roku. Mimochodem, některá podobná ustanovení jsou tam již v provozu delší dobu. Například v roce 2008 Čína zakázala rozdávat plastové tašky v supermarketech, a také výrobu ultratenkých igelitových sáčků a tašek. V roce 2017 se do země přestal dovážet jakýkoliv plastový odpad.

*

V tomto trendu pokračují i jiné asijské země –  Thajsko má příští rok také zakázat produkci jednorázových igelitových tašek, stejný zákaz začnou letos v červnu vymáhat v některých indonéských městech, a snaží se dokonce i většina afrických rozvojových zemí. A další země se přidávají, EU a Česko nevyjímaje.

*

A co teď?

Teď je na řadě – jakožto druhý největší producent plastového odpadu na světě – USA, a také Indie, která se na změny v ekologii a potažmo ekonomice prozatím příliš netváří.

Zdroj 1

Zdroj 2

Zdroj 3

Rádi Vám vytvoříme individuální nabídku.
Stačí nám zanechat zde Váš kontakt.

Copyright © 2018-2016 ECT s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

Tvoříme s láskou. 4PROSTOR.cz